1514. Polska

24 lut 2015

Pałac Donnersmarcków w Nakle Śląskim to pałac znajdujący się w Nakle Śląskim. Budowę pałacu w stylu neogotyckim rozpoczął w 1856 roku Hugo von Donnersmarck, prawdopodobnie w miejscu starszego dworu. Budowę ukończył jego syn Łazarz IV (1835-1914), który zamieszkał w nim jeszcze za życia swojego ojca. Pałac był jedną z głównych siedzib bytomsko-siemianowickiej katolickiej linii Donnersmarcków. W roku 1929 pałac odziedziczył Łazarz V. Po II wojnie światowej umieszczono w nim szkołę rolniczą. W pobliżu pałacu znajduje się park krajobrazowy z połowy XIX wieku z zabytkowym starodrzewiem, trzema bramami i budynkami gospodarczymi. Obecnie pałac z otaczającym parkiem jest wpisany do "Rejestru zabytków województwa śląskiego" i jest własnością Starostwa w Tarnowskich Górach. Od lata 2010 r. obiekt został poddany remontowi generalnemu.

4 komentarze:

 1. Ciekawe nazwisko. Sama budowla jakoś nie w moim stylu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nigdy nie słyszałam o tym pałacu, mimo że sama miejscowość gdzieś tam o uszy mi się obiła. Sama kartka nawet mi się podoba :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przejeżdżałem koło tego pałacu kilka razy, ale jakoś nie było czasu zajrzeć. Trzeba to nadrobić.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ładna pocztówka. Zawsze kojarzyłem Nakło z Notecią, a jest nawet śląskie. Jednak blogi uczą :)

  OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.