1511. Czechy

16 lut 2015
od: Petr

Willa Tugendhatów w Brnie to luksusowy dom jednorodzinny w Brnie, dzieło niemieckiego architekta Ludwiga Miesa van der Rohe. Willa została zbudowana w latach 1929-1930 dla przemysłowca Fritza Tugendhata i jego żony Grety w północnej części Brna, leżącego na Morawach w Czechach. Wkrótce stała się symbolem architektury modernistycznej.
Budynek stanowi przykład awangardowej architektury okresu międzywojennego. Budynek zrealizowano w usztywnionej ścianami stalowej konstrukcji szkieletowej, co stanowiło nowość w budownictwie mieszkaniowym.
Rodzina Tugendhatów, którzy byli Żydami, opuściła Czechosłowację w końcu lat 30. w obawie przed nazistami i nigdy do kraju nie powróciła, osiedlając się w Szwajcarii. Dom po II wojnie światowej był wykorzystywany do różnorodnych celów, m.in. jako salki gimnastyczne oraz rządowy ośrodek wypoczynkowy. W 1992 w tym miejscu spotkali się przedstawiciele Czech i Słowacji w federacyjnej wówczas Czechosłowacji, którzy rozmawiali o jej podziale. Obecnie budynek należy do skarbu państwa.
W roku 2001 willa została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

6 komentarzy:

 1. Cześć. Dawno Cię nie było ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Niezmiernie się cieszę,że Twój blog znów pojawia się na pierwszym miejscu z moich obserwowanych :) Co do kartki trzeba przeczytać komentarz, bo zupełnie nie wiedziałem co to jest :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. prawda? po samym zdjęciu trudno się domyślić, że to ciekawe miejsce i do tego tak unikatowe, że aż znalazło się na liście UNESCO :)

   Usuń
 3. Ciekawe, że jest to obiekt na liście UNESCO, gdy spojrzałam na pocztówkę to mnie nie zachwyciła, ale opis jest dość interesujący ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. prawda? ja też w pierwszej chwili byłam rozczarowana, jak to, tyle pięknych miejsc i kartek mają w Czechach a ja dostałam takie coś... a tu niespodzianka, bo jednak kolejna kartka do kolekcji UNESCO. choć prawdę powiedziawszy nadal niespecjalnie zachwyca ;)

   Usuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.