1138. Polska

30 sie 2012


od: Basia


Most im. Edwarda Śmigłego-Rydza we Włocławku to kratownicowy most stalowy na Wiśle, łączący Śródmieście z Zawiślem.
Most mierzy 620 metrów długości i 9 metrów szerokości. Wybudowano go w 1937 roku, w czasie II wojny światowej wojsko polskie wysadziło most w powietrze, został odbudowany przez niemieckie władze okupacyjne w 1944 roku, a następnie przez niemieckie wojsko wysadzony podczas wycofywania się Niemców z miasta w 1945 roku. Odbudowano go ponownie w roku 1948. Ostatni gruntowny remont przeszedł w roku 2008, a w 2009 zainstalowano na nim zielono-bursztynową iluminację zbudowaną na bazie opraw LED.
Nazwany został na cześć Edwarda Śmigłego-Rydza, jednego z honorowych obywateli miasta, który 25 września 1937 roku uroczyście przeciął wstęgę i otworzył most.
Nie była to pierwsza przeprawa mostowa na Wiśle we Włocławku – wcześniej, na wprost ulicy Gdańskiej, funkcjonował wzniesiony w 1865 r. drewniany most łyżwowy (zniszczony w trakcie I wojny światowej), niemiecki most drewniany (zniszczony w trakcie wojny polsko-bolszewickiej) oraz polski most drewniany.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.