1131. Polska

28 sie 2012


od: Magda


Mazury (dawn. Mazowsze Pruskie, Mazury Pruskie, niem. Masuren) to region geograficzno-kulturowy w północno-wschodniej Polsce. Obejmuje tereny Pojezierza Mazurskiego i Pojezierza Iławskiego, administracyjnie wchodzi w skład województwa warmińsko-mazurskiego.
Choć Mazury nazywane są krainą tysiąca jezior, to w rzeczywistości liczą ich ponad dwukrotnie więcej. To raj dla fanów żeglarstwa, choć nie tylko woda przyciąga turystów w ten rejon Polski. Mnóstwo atrakcyjnych zabytków kusi do zwiedzania, w tym m.in. Pola Grunwaldzkie, Twierdza Boyen czy zamki krzyżackie.
Sporą atrakcją są rozstrzelone po Mazurach zachowane zamki krzyżackie. Znajdują się one m.in. w Barcianach, Giżycku, Kętrzynie, Reszelu, Rynie i Węgorzewie. Zamki powstawały w XIV wieku, część z nich zachowało się w niezłym stanie, czego nie można powiedzieć np. o zamku w Giżycku, który nie dość, że znajduje się w kiepskim stanie, to na początku 2008 roku zawaliła się jedna ze ścian i cała budowla grozi zawaleniem. Z kolei kętrzyński zamek, po renowacji w latach 60., odzyskał gotycki wygląd, na dodatek dzisiaj służy jako biblioteka.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.