513. Albania

12 maj 2011


od: Heidi

Butrint (alb. Butrint, Butrinti, gr. Βουθρωτός, łac. Buthrotum) to niewielka osada i stanowisko archeologiczne w południowej Albanii przy granicy z Grecją, które od 1992 roku wpisane jest na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. W 1997 roku obiekt został uznany za zagrożony w związku ze splądrowaniem miejscowego muzeum w trakcie niepokojów społecznych w kraju. W 2002 roku na terenie wokół wykopalisk ustanowiono Park Narodowy Butrint.
W starożytności istniała tu osada iliryjska (według mitu założona przez uciekinierów z Troi), przekształcona w VII wieku p.n.e. w grecką kolonię i miasto portowe. Butrint stało się w kolejnych stuleciach ważnym ośrodkiem kultu boga Asklepiosa. W II wieku p.n.e. miasto znalazło się pod rządami Rzymu i funkcjonowało jako ważny ośrodek portowy aż do VI wieku n.e., kiedy to zostało kilkakrotnie spustoszone w okresie wielkiej wędrówki ludów. Średniowieczna historia miasta ściśle wiąże się z walkami Bizancjum z Normanami i Wenecjanami, a następnie Wenecją i Imperium Osmańskim.

4 komentarze:

 1. No to się już nudne robi, ale nie napiszę nic nowego - znowu piękna kartka!

  OdpowiedzUsuń
 2. Albania- piękny kraj, ale dlaczego tak trudno tam dotrzeć.

  OdpowiedzUsuń
 3. miejsce piękne!
  trudno tam dotrzeć, trudno stamtąd uciec... i nie mówię o zwiedzających :(

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawa pocztówka, szkoda że ma znaczki z Finlandii :( Ale w sumie dobre i to :)

  OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.