388. Australia

31 paź 2010


od: Samantha

The Ghan to transkontynentalna linia kolejowa w Australii, łącząca Adelajdę poprzez Alice Springs z Darwin. Jej długość wynosi 2979 kilometrów. Budowę linii rozpoczęto w roku 1878 w miejscowości Port Augusta, a zakończono, ze względów finansowych, dopiero po 126 latach – w październiku 2003 roku.
Linia kolejowa Adelaide – Darwin biegnie przez jeden z najsuchszych i bezludnych regionów świata. Jej budowę rozpoczęto w celu ułatwienia dostępu do interioru, a także w celu skrócenia podróży do Azji i Europy. Długość pociągu wynosi ponad kilometr, stanowią go dwie lokomotywy i około 40 wagonów. Podróż trwa dwa dni. W sezonie turystycznym (od maja do listopada) pociąg przemierza trasę dwa razy w tygodniu w każdą stronę. Przez resztę roku przejazdy odbywają się raz w tygodniu.
Nazwa składu to skrót określenia The Afghan Express (Afgański Ekspres), nawiązującego do afgańskich poganiaczy wielbłądów. Nie ma pewności, w jaki sposób przyjęła się ta nazwa. Przypomina o imigrantach, którzy kursowali w głąb interioru, w karawanach liczących nieraz do 70 zwierząt, przenosząc ładunki i ludzi. Chociaż nazywano ich Afganami, w rzeczywistości pochodzili z różnych krajów i obszarów, takich jak Egipt, Persja, północne Indie, Beludżystan i tereny dzisiejszego Pakistanu oraz Turcji.

3 komentarze:

  1. Abstrahując od tematu pocztówki, choc nieco mnie do tego natchnęła - Twój blog winien nazywac się - palcem po torach ;) hihi

    OdpowiedzUsuń
  2. Jestem pod wrażeniem :0 Świetna kartka!

    OdpowiedzUsuń
  3. O ja Cię kręcę. Ale rewelacyjna kartka!

    OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.