379. Polska

18 paź 2010

Zamek Kamieniec są to ruiny gotyckiej XIV-wiecznej budowli w Odrzykoniu, która została rozbudowana w stylu renesansowym w XVI wieku. W 1396 r. za zasługi w obronie Wilna zamek otrzymał rycerz Klemens z Moskorzewa herbu Pilawa, który zbudował wtedy zamek górny i przedzamcze wschodnie zamienione później na zamek średni.
8 lipca 1828 r., Aleksander Fredro wziął ślub z Zofią z Jabłonowskich Skarbową w Korczynie, w kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła. Małżonka wniosła mu w posagu, klucz korczyński, z połową starego zamku w Odrzykoniu i A. Fredro stał się spadkobiercą zamczyska, będącego już wówczas w ruinie. Studiując dokumenty związane z historią otrzymanego majątku, Fredro natrafił na akta procesowe właścicieli zamku odrzykońskiego z pierwszej połowy XVII wieku: Piotra Firleja i Jana Skotnickiego. Na podstawie tego 30-letniego sporu; napisał komedię Zemstę.
W 1831 r., po powstaniu listopadowym, w ruinach zamieszkał obłąkany Jan Machnik z Dukli, który był pierwowzorem literackim powieści Król zamczyska Seweryna Goszczyńskiego. W 1863 r. właściciel zamku górnego – Stanisław Starowieyski wydał w zamku ostatnie przyjęcie.

5 komentarzy:

 1. Piękny widok. Super skadrowane zdjęcie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Też mi się podoba ujęcie, pierwsza klasa :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Zawsze chcialam kupic tego rodzaju pocztokwi i wysylac na caly swiat:D

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja mawiają - "Cudze chwalicie, swego nie znacie". Nie znam, to nie chwale, ale pocztówkę i widniejący nań widok pochwale

  OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.