123. Mauritius

11 lut 2010


od: Xavier


Mauritius, Republika Mauritiusa, Republika Mauritiusu – państwo wyspiarskie położone w południowo-zachodniej części Oceanu Indyjskiego, około 900 km od Madagaskaru. Wyspa jest częścią archipelagu Maskarenów. Poza wyspą do Mauritiusa należą wyspy: Rodrigues (w odległości 563 km na wschód od wyspy głównej), archipelag Cargados Carajos (402 km na północ) i Wyspy Agalega (933 km na północ). Na południowy zachód od Mauritiusa położony jest Reunion.
Zmienna kolonialna przeszłość Mauritiusa ma odzwierciedlenie w kulturze. Na przykład, sztuka kulinarna Mauritiusa jest połączeniem holenderskiej, francuskiej, indyjskiej i kreolskiej.
W 2008 roku Jean-Marie Gustave Le Clézio, obywatel Francji i Mauritiusa został pierwszym w historii wyspy laureatem literackiej Nagrody Nobla.
W 1847 Mauritius został piątym krajem na świecie, wydającym znaczki pocztowe. Dwa typy znaczków wydane wtedy, znane jako Red Penny i Blue Penny są prawdopodobnie najbardziej znaczącymi znaczkami na świecie, będąc bardzo rzadkimi, a więc też bardzo drogimi.

122. Korea Południowa

11 lut 2010



od: Arnie


Republika Korei, Korea Południowa – państwo w Azji, południowej części Półwyspu Koreańskiego powstałe po II wojnie światowej na terenach zajętych przez wojska USA. Republika Korei oficjalnie rości sobie pretensje do całego terytorium Korei.
Korea Południowa jest republiką. Konstytucja państwa została uchwalona w roku 1988. Władza ustawodawcza należy do Zgromadzenia Narodowego. Głową państwa jest prezydent, wybierany w wyborach powszechnych. Władzę wykonawczą sprawuje rząd na czele z premierem powoływanym przez prezydenta.
Trzydzieści lat temu PKB Korei Południowej przypadający na jednego mieszkańca, porównywalny był z poziomem PKB w biedniejszych krajach Afryki i Azji. Korea Północna była mniej zniszczona przez wojnę i posiadała większość przemysłu półwyspu, a ponadto węgiel. Na południu rządziła korupcja, kartki, czarny rynek, oraz gigantyczny deficyt handlowy.
Dzisiaj PKB jest 7 razy wyższy niż w Indiach, 13 razy wyższy niż w Korei Północnej i porównywalne z poziomem PKB w mniejszych krajach UE. W latach 1963-1997 wzrost PKB wynosił stale 8.5% rocznie. Przy tym wydatki na wojsko pochłaniały cały czas ogromną część budżetu.
Korea to kraj jednolity narodowościowo — 99,9% ogółu ludności stanowią Koreańczycy, o zróżnicowanej strukturze wyznaniowej.

Jeśli mam być szczera to pocztówka nie podoba mi się w ogóle. Jest... po prostu dziwna. Pierwsza myśl, jaka mi przyszła do głowy to: "brakuje tylko napisu pozdrowienia z więzienia" ;)

121. Kenia

10 lut 2010


od: Leah

Kenia (Kenya, Republika Kenii, ang. Republic of Kenya, sua. Jamhuri ya Kenya) – państwo we wschodniej Afryce nad Oceanem Indyjskim.
Na nizinie nadmorskiej roślinność sawannowo-leśna, we wnętrzu kraju stepy lub suche sawanny, na wschodzie od Jeziora Turkana roślinność półpustynna i pustynna, wilgotne sawanny w południowo-zachodniej części kraju. Na obszarach wyżej wzniesionych na wysokości ok. 2000-3000 m występują wiecznie zielone lasy, w najwyższych piętrach gór zarośla i roślinność alpejska. Liczne parki narodowe (m.in. Masai Mara, Kenia, Elgon, Meru, Tsavo West, Tsavo East) i rezerwaty przyrody. Dominuje fauna typowa dla afrykańskiej sawanny oraz świetlistych lasów podzwrotnikowych. Z ssaków występują m.in.: słoń afrykański, nosorożec czarny, bawół afrykański, żyrafa, zebra, lew, lampart, gepard, wiele gatunków antylop (m.in. gnu, eland, kudu, impala, gazele), w sąsiedztwie wód – hipopotam. Bogata ornitofauna, m.in.: sekretarz, sęp, marabut, perlica, czapla, ibis, bogactwo gatunków leśnych, zróżnicowana i bogata fauna bezkręgowców, zwłaszcza owadów.

120. Austria

7 lut 2010


od: Thomas

Waidhofen an der Ybbs jest turystycznym miastem w Dolnej Austrii. Miasto ukształtowało przez wieki swoją pozycję jako centrum żelaza, ponadto Waidhofen jest stolicą regionu turystycznego Iron Road.
Śródmieście Waidhofen ma niezwykłą historyczną zabudowę zamkniętą. Domy w centrum miasta są w większości z okresu średniowiecza - w wielu domach można obejrzeć przepiękne gotyckie dziedzińce z krużgankami, fasady jednakże są w większości z początku XIX wieku. Zabudowa śródmieścia w głównym stopni należą ydo stylu biedermeier, neorenesansowego i neobarokowego.
Ze średniowiecznych fortyfikacji zachowały się jedynie resztki, między innymi mury wokół kościoła parafialnego oraz wieża byłej zbrojowni.

119. Kanada

7 lut 2010


od: Bintang


Kolumbia Brytyjska – prowincja Kanady. Kolumbia Brytyjska jest najdalej wysuniętą na zachód prowincją Kanady. Jej zachodnią granicę wyznacza wybrzeże Pacyfiku. Od północy graniczy z Jukonem, Terytoriami Północno-Zachodnimi i Alaską. Na wschodzie z prowincją Albertą, a na południu z amerykańskimi stanami Waszyngton, Idaho i Montana.
Nazwa Kolumbia Brytyjska odnosząca się wcześniej do brytyjskiej kolonii została wybrana przez królową Wiktorię w 1858 w związku z nazwą rzeki Kolumbia przecinającej tę kolonię. Rzeka z kolei wzięła swe imię od nazwy statku amerykańskiego kapitana Roberta Graya Columbia.

118. Kanada

4 lut 2010


od: Bintang

Liard Hot Springs Provincial Park został utworzony w kwietniu 1957. Pierwszy promenady i baseny zostały zbudowane przez armię Stanów Zjednoczonych w 1942 roku. Został on pierwotnie nazwany Teresy Hot Springs.
W parku znajdują się ciepłe bagna i bagienne lasy borealne, który są siedliskiem dla różnorodnych zbiorowisk roślinnych, jak i ssaków i ptaków. Ze względu na bujną roślinność (w tym 14 gatunków storczyków) pod wpływem ciepła ze źródeł, obszar był pierwotnie znany jako "Tropical Valley".
W parku istnieją dwa gorące źródła o temperaturze wody od 42°C do 52°C - Alfa i Beta.

117. Rosja

4 lut 2010


od: Natalia


Teatr Wielki w Moskwie (ros. Большой театр, Государственный академический театр оперы и балета России) – moskiewski teatr wystawiający balet oraz operę. Budynek teatru zaprojektowany został przez architekta Osipa Bowe.
Założony w 1776 przez księcia Piotra Urussowa oraz Michaiła Jegorowicza Maddoxa. Początkowo występy odbywały się w prywatnym domu, jednak w 1780 przeniósł się do ówczesnego teatru Petrovka, tym samym zaczynając tworzyć własne sztuki i opery.
Inauguracja teatru odbyła się 18 stycznia 1825 prologiem Tryumf muz i baletem Fernando Sora Kopciuszek. Pierwotnie wystawiano tu wyłącznie rosyjskie sztuki, jednakże ok. 1840 również i zagraniczni kompozytorzy zaczęli wystawiać swe dzieła. Pożar w 1853 spowodował rozległe straty; rekonstrukcji podjął się Albert Kavos, syn Caterino Kavosa, autora wielu oper. Teatr ponownie otwarto w 1856. Podczas II wojny światowej na budynek spadła jedna z bomb, uszkodzenia jednak szybko naprawiono.
Moskiewski Teatr Wielki był świadkiem wielu światowych premier m.in. Wojewody i Mazepy Czajkowskiego oraz Aleko i Francesca da Rimini Rachmaninowa.

116. Panama

4 lut 2010


od: Freddy


Panama (Republika Panamy, Republica de Panama) – państwo w Ameryce Środkowej, położone nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym. Graniczy z Kolumbią i Kostaryką – łączna długość granic lądowych wynosi 555 km, ponadto 2490 km wybrzeża morskiego. Znana głównie z Kanału Panamskiego, dzięki któremu statki aby przepłynąć z zachodu na wschód Ameryki nie muszą opływać Ameryki Południowej i przechodzić przez Cieśninę Magellana.
Obszar zasiedlony pierwotnie przez Indian, głównie Czibczów. Do podboju hiszpańskiego znajdował się w zasięgu handlu prowadzonego przez Azteków i Majów. Przez Europejczyków odkryty ok. 1501, stał się posiadłością hiszpańską. Od 1535 wchodził w skład wicekrólestwa Nowej Hiszpanii, od 1717 – wicekrólestwa Nowej Granady.
Przez cały okres kolonialny był centrum wymiany handlowej. Znaczenie Panamy wzrosło z chwilą wybudowania (1850–1855) kolei łączącej Ocean Spokojny z Morzem Karaibskim, a zwłaszcza w związku z budową (od 1881) Kanału Panamskiego. W latach 1855–1886 miała autonomię wewnętrzną, którą utraciła wskutek dążeń secesjonistycznych.

115. Rosja

3 lut 2010


od: Elena


Wyspa Wasiljewska - jedna z części Sankt Petersburga, w zamierzeniu Piotra I Wielkiego właśnie na Striełce, wschodnim cyplu wyspy, miało się koncentrować życie administracyjne i umysłowe nowego miasta. Striełka stała się jednak petersburskim ośrodkiem handlu morskiego, o czym przypominają białe kolumnady Giełdy. Dwie kolumny rostralne, zdobione rzeźbami z dziobów statków, w XIX w. pełniły funkcje latarni morskich (w niektóre święta zapala się na nich lampy gazowe). Marzenie Piotra spełniło się: Striełka pozostaje ośrodkiem intelektualnym, z mnóstwem muzeów (m.in. Centralne Muzeum Marynarki Wojennej, Muzeum Zoologii i Muzeum Antropologiczno-Etnograficzne), Petersburskim Uniwersytetem Państwowym i Akademią Sztuk Pięknych.

114. Kanada

3 lut 2010

Inuici (nazwa własna i ang. Inuit) – grupa rdzennych ludów obszarów arktycznych i subarktycznych Grenlandii, Kanady, Alaski i Syberii. Inuici są blisko spokrewnieni z Aleutami i mówią językami z grupy eskimo-aleuckiej.
Kultura tego narodu jest bardzo bogata, najciekawsze i interesujące tradycje, zwyczaje i obrzędy to m.in.: brak struktur władzy plemiennej, wyróżniano jedynie autorytety o dużym doświadczeniu myśliwskim - umealiq, czy specjalnej pozycji– szaman (tzw. angakok), większym poważaniem cieszyła się starszyzna; wspólnota posiadania, brak własności (jedynie szamani posiadali swój majątek); miejscem spotkań był obszerny dom spotkań w środku osady tzw. karigi; wielożeństwo, przy czym małżeństwo nie było rzeczą dożywotnią, każda kobieta mogła zmienić męża jeśli stwierdziła, że nie jest szczęśliwa; brak władzy nad dziećmi, swoboda wyboru przez nich rodziny do której chciałyby należeć, co wynikało z wiary w reinkarnację oraz w duchy przodków wstępujące w ciała noworodków; wymiana żon jako objaw braterstwa pomiędzy mężczyznami; samobójstwa popełniane przez starszych, niedołężnych Eskimosi, którzy uważali, że są już nieprzydatni dla plemienia.

113. Stany Zjednoczone

3 lut 2010


od: ciotka Danka

Leonard Harrison State Park jest 585-hektarowym parkiem stanowym Pensylwanii w Tioga County. Leży na wschodnim brzegu Pine Creek Gorge i jest znany także jako Wielki Kanion Pensylwanii, który ma 240 metrów głębokości i prawie 1,2 kilometra długości. It also serves as headquarters for the adjoining Colton Point State Park , its sister park on the west rim of the gorge. Służy również jako siedziba dla sąsiedniego Colton Point State Park, partnerskiego parku na zachodnim skraju wąwozu. Leonard Harrison State Park is known for its views of the Pine Creek Gorge, and offers hiking, fishing and hunting, whitewater boating, and camping. Leonard Harrison State Park znany jest z przepięknych widoków Pine Creek Gorge oraz turystyki, rybołówstwa, myślistwa, raftingu i campingu.

112. Stany Zjednoczone

3 lut 2010


Górny Półwysep (ang. Upper Peninsula), znany również jako The U.P., Upper Michigan - jedna z dwóch części stanu Michigan, położona na północ do Dolnego Półwyspu. Półwysep ograniczony przez Jezioro Górne z północy, rzekę St. Marys ze wschodu, jeziora Michigan i Huron z południa i stan Wisconsin ze wschodu. Jest on połączony na południu z Dolnym Półwyspem Mostem Mackinac.
Powierzchnia całkowita Górnego Półwyspu wynosi 42,610 km², co stanowi jedną trzecią całej powierzchni Michigan, lecz mieszka na nim jedynie trzy procent całej populacji stanu. Na półwyspie jest około 4300 jezior śródlądowych, z czego największym jest Lake Gogebic, i 19 000 km strumieni.
Teren półwyspu można podzielić na dwie części - płaską i błotnistą część wschodnią i posiadającą twardsze podłoże i bardziej górzystą część zachodnią. To właśnie w zachodniej części znajduje się najwyższy punkt całego stanu Michigan - góra Arvon (603m).

111. Australia

3 lut 2010



Melbourne – stolica i największe miasto stanu Wiktoria oraz drugie pod względem wielkości miasto w Australii. Melbourne było stolicą Australii od 1901 do 1927, kiedy przeniesiono stolicę zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami do Canberry. Melbourne za swoje walory było dwukrotnie uznane przez magazyn The Economist za najlepsze miasto do życia na świecie, raz w roku 2002 i ponownie w roku 2004. Melbourne posiada największą liczbę zagranicznych studentów po takich miastach jak Londyn, Nowy Jork i Paryż. Jest największym skupiskiem polonijnym Australii (16 439 osób), dlatego Polska ma tu swój konsulat honorowy.

Pocztówka bez rewelacji, ale za to ten znaczek!

109. Turcja

2 lut 2010


od: Arzu


Gebze (starożytne nazwy: Dakibyza i Libyssa) - przemysłowe miasto w prowincji Kocaeli w Turcji. Leży 30 mil na wschód od Stambułu na północnym brzegu Morza Marmara i jest największym powiatem Kocaeli. Rachunków W samym Gebze produkcja stanowi 15% całości tureckiegoprzemysłu.
Do ciekawostek należy z pewnością fakt, że w 183 roku p.n.e. Hannibal popełnił samobójstwo w zabytkowego porcie Libyssa (dzisiejszy Diliskelesi w Gebze) nad Morzem Marmara, aby uniknąć pojmania przez Rzymian.

108. Holandia

2 lut 2010


od: Janina

Holandia (nid. Nederland) – europejska część Królestwa Niderlandów (nid. Koninkrijk der Nederlanden), tworzonego także przez Arubę i Antyle Holenderskie. Holandia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), Unii Zachodnioeuropejskiej (UZE), ONZ oraz NATO. Jest monarchią konstytucyjną położoną w zachodniej części Europy nad Morzem Północnym, które oblewa ją od północy i zachodu. Aktualne granice zostały wytyczone w roku 1839.
Holandia jest krajem gęsto zaludnionym. Ponad połowa jej terytorium leży poniżej poziomu morza, a państwo jest znane przede wszystkim z licznych wiatraków, sera, chodaków, tulipanów, rowerów oraz wysokiego poziomu legalności narkotyków, prostytucji, aborcji, eutanazji oraz związków homoseksualnych. W Holandii swoją siedzibę ma Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii, Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości oraz Międzynarodowy Trybunał Karny.

107. Kanada

2 lut 2010


od: Gery


Vancouver to miasto w zachodniej Kanadzie, w prowincji Kolumbia Brytyjska, przy ujściu rzeki Fraser do Pacyfiku. Stacja końcowa transkontynentalnej Kolei Transkanadyjskiej.
Jest trzecim co do wielkości miastem Kanady po Toronto i Montrealu. W 2010 miasto będzie gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Vancouver rozwinęło się jako miasto spośród wielu innych małych przystani, baz wielorybników i osad drwali zachodniego wybrzeża Kanady. Zadecydowało o tym dogodne położenie portu i poprowadzenie linii kolejowej. Również współcześnie port jest najważniejszym miejscem i sercem całej aglomeracji.
W Vancouver znajduje się 180 parków. Najsłynniejszy to Park Stanleya. Zajmuje on skrajnie zachodnią część półwyspu, na którym leży Vancouver. Jest to zarówno ostoja dzikiej przyrody, jak i ulubione miejsce rozrywki i rekreacji mieszkańców. Tu też można podziwiać najpiękniejsze w Kanadzie zachody słońca. Inną atrakcją jest bogata kolekcja totemów. Sztuka tworzenia tych mistycznych rzeźb była szeroko rozpowszechniona wśród Indian zachodniego wybrzeża Ameryki.

Kartka wysłana co prawda z Niemiec i z niemieckim ID, ale przywieziona - jak twierdzi nadawca - z Kanady, więc taką też etykietkę przyczepiam tej sympatycznej zimowej kartce.

106. Holandia

2 lut 2010


od: Saskia

Kinderdijk – wieś w Holandii w prowincji Holandia Południowa położona około 15 km na wschód od Rotterdamu. Kinderdijk jest położona na polderze, do którego osuszenia zbudowano system 19 wiatraków około roku 1740. W tej chwili jest to największe skupisko zabytkowych wiatraków w Holandii i jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Holandii. Wiatraki w Kinderdijk w roku 1997 zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa przyrody UNESCO.

105. Finlandia

2 lut 2010


od: Maria

Finlandia (Republika Finlandii, fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917 roku. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją i z Bałtykiem, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją.
Większość powierzchni kraju stanowią niziny z młodą rzeźbą polodowcową. Naturalne zachodnie i południowe granice Finlandii wyznaczają Zatoka Botnicka i Zatoka Fińska, pomiędzy którymi rozciąga się poprzecinane ciągami wzniesień morenowych Pojezierze Fińskie złożone z 60 tys. jezior. Jeziora zajmują 18,8 tys km², bardzo liczne są bagna i torfowiska. W środkowej części kraju ukształtowanie terenu ma cechy południowych pojezierzy i leżących na północ wyżyn. Na północ od Koła Podbiegunowego rozciąga się Laponia Fińska, która stanowi przedgórze Gór Skandynawskich. Linia wybrzeża szkierowego, jest silnie rozwinięta, z dużą ilością małych wysepek.

104. Wielka Brytania

2 lut 2010


od: Mia

Tower of London jest do dziś zamieszkana. Jej społeczność tworzą strażnicy Yeomen Warders wraz z rodzinami, naczelnik twierdzy (ang. Resident Governor), urzędnicy oraz kapelan i lekarz.
Symbolem Tower są kruki. Popularna legenda głosi, że dopóki na wieżach Tower będą żyły kruki, tak długo trwać będzie imperium brytyjskie. Legenda ta powstała w epoce wiktoriańskiej, nie wcześniej niż z końcem XIX w. Wiadomo jednak, że kruki mieszkają w wieżach zamku co najmniej od czasów panowania Karola II w XVII w. Zadaniem jednego ze strażników Tower (ang. Ravenmaster) jest opieka nad krukami i ich dożywianie. Inna wersja legendy mówi, że gdy wszystkie sześć kruków opuści kiedyś twierdzę, Londyn zginie. Aby tak się nie stało, spętano im skrzydła i są pilnie strzeżone.
Tower of London to popularna atrakcja turystyczna Londynu, położona nad północnym brzegiem Tamizy, otoczona kilkoma rzędami murów i dawnym korytem fosy, w którym obecnie rośnie trawa. Jej wysokość sięga 30 metrów, a grubość murów wynosi 3,6 metra. Centralną część warowni stanowi White Tower czyli Biała Wieża wzniesiona w XII wieku. Ważny jest też skarbiec (ang. Jewel House), w którym przechowywane są liczne klejnoty i kosztowności.

103. Dania

2 lut 2010


od: Magda

Bornholm – duńska wyspa w południowo-zachodniej części Bałtyku. Jest najbardziej na wschód położonym okręgiem administracyjnym Danii.
Pierwotna nazwa wyspy Burgunarholm lub Burgondhar (skrócona na "Bornholm") pochodzi od nazwy zamieszkującego ją w przeszłości germańskiego plemienia Burgundów (którzy stamtąd się wywodzili, a w V-VI w. zajęli dzisiejszą Burgundię) oraz germ. holm – "wyspa".
Wschodnie, północne i zachodnie wybrzeża wyspy są skaliste, o charakterze klifów, dochodzących do 80 m wysokości , południowe wybrzeża natomiast są ukształtowane w postaci rozległych i szerokich piaszczystych plaż. Północna i środkowa część wyspy ma ukształtowanie pagórkowate, na południu przeważają krajobrazy równinne i wydmy.
Przez wyspę płynie również kilkanaście krótkich rzek (niektóre są okresowe), z których najdłuższa Øle Å ma 22 km. Na wyspie znajduje się także kilkanaście niedużych jezior polodowcowych lub będących wyrobiskami kopalnianymi, z których największym jest Hammers.

Co prawda kartka w kształcie Bornholmu dotarła do mnie z Warszawy, ale do Magdy trafiła od Genka, więc uznaję ją za prawdziwie i czystą duńską kartkę :)




SZABLON BY: PANNA VEJJS.