114. Kanada

3 lut 2010

Inuici (nazwa własna i ang. Inuit) – grupa rdzennych ludów obszarów arktycznych i subarktycznych Grenlandii, Kanady, Alaski i Syberii. Inuici są blisko spokrewnieni z Aleutami i mówią językami z grupy eskimo-aleuckiej.
Kultura tego narodu jest bardzo bogata, najciekawsze i interesujące tradycje, zwyczaje i obrzędy to m.in.: brak struktur władzy plemiennej, wyróżniano jedynie autorytety o dużym doświadczeniu myśliwskim - umealiq, czy specjalnej pozycji– szaman (tzw. angakok), większym poważaniem cieszyła się starszyzna; wspólnota posiadania, brak własności (jedynie szamani posiadali swój majątek); miejscem spotkań był obszerny dom spotkań w środku osady tzw. karigi; wielożeństwo, przy czym małżeństwo nie było rzeczą dożywotnią, każda kobieta mogła zmienić męża jeśli stwierdziła, że nie jest szczęśliwa; brak władzy nad dziećmi, swoboda wyboru przez nich rodziny do której chciałyby należeć, co wynikało z wiary w reinkarnację oraz w duchy przodków wstępujące w ciała noworodków; wymiana żon jako objaw braterstwa pomiędzy mężczyznami; samobójstwa popełniane przez starszych, niedołężnych Eskimosi, którzy uważali, że są już nieprzydatni dla plemienia.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.