112. Stany Zjednoczone

3 lut 2010


Górny Półwysep (ang. Upper Peninsula), znany również jako The U.P., Upper Michigan - jedna z dwóch części stanu Michigan, położona na północ do Dolnego Półwyspu. Półwysep ograniczony przez Jezioro Górne z północy, rzekę St. Marys ze wschodu, jeziora Michigan i Huron z południa i stan Wisconsin ze wschodu. Jest on połączony na południu z Dolnym Półwyspem Mostem Mackinac.
Powierzchnia całkowita Górnego Półwyspu wynosi 42,610 km², co stanowi jedną trzecią całej powierzchni Michigan, lecz mieszka na nim jedynie trzy procent całej populacji stanu. Na półwyspie jest około 4300 jezior śródlądowych, z czego największym jest Lake Gogebic, i 19 000 km strumieni.
Teren półwyspu można podzielić na dwie części - płaską i błotnistą część wschodnią i posiadającą twardsze podłoże i bardziej górzystą część zachodnią. To właśnie w zachodniej części znajduje się najwyższy punkt całego stanu Michigan - góra Arvon (603m).

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.