Niemcy - Fryburg Bryzgowijski [pocztówkowo]

6 kwi 2017

Fryburg Bryzgowijski (niem. Freiburg im Breisgau, alem. Friburg) to miasto na prawach powiatu w południowo-zachodniej części Niemiec, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia.
Miasto leży na zachodnich stokach Schwarzwaldu, nad rzeką Dreisam (dopływ Renu), w pobliżu granicy z Francją i Szwajcarią. Blisko stąd do znanych Bazylei, Colmar czy Strasburga.
Głównym zabytkiem miasta jest katedra Najświętszej Marii Panny (Unserer Lieben Frau) z początku XIII wieku uznawana za arcydzieło budownictwa gotyckiego, z romańskim transeptem, 116-metrowa wieża z kamiennym, ośmiobocznym, całkowicie ażurowym hełmem maswerkowym, ale na uwagę zasługują też gotyckie kościoły św. Marcina (St. Martin), św. Michała (St. Michael), ratusz, oraz domy i pałace z XVI i XVII wieku. Tu na zdjęciu kamienice nad jednym z tamtejszych kanałów, które bardzo przypominają mi te widziane w Colmar właśnie.

Pocztówka przywędrowała do mnie od Kingi, u której zresztą możecie przeczytać nieco więcej na temat tego miasta. Jeśli zaś o mnie chodzi to od miesiąca jestem chora i przez większość czasu umieram. Wszystkie moje plany dotyczące odwiedzin u was oraz aktualizacji bloga wzięły więc oczywiście w łeb - trzy notki podróżnicze leżą rozgrzebane i czekają aż przestanę kaszleć, kichać i zastanawiać się jak się właściwie nazywam. Póki co muszą wam zatem wystarczyć mniej wymagające myślenia posty pocztówkowe. Powoli jednak wracam do świata żywych i mam nadzieję, że zdążę do was jeszcze zajrzeć i wrzucić coś do siebie przed moją planowaną wizytą w szpitalu, która szykuje mi się, jak to w naszych polskich warunkach bywa, nie-wiadomo-do-końca-kiedy. Tym samym muszę się wstrzymać z jakimikolwiek planami podróżnymi... Nawet nie wiecie jakie to ciężkie :)

7 komentarzy:

 1. Byłem w okolicy:) A dokładniej w Donaueschingen - tam gdzie Dunaj ma swój początek (Donauquelle).
  https://www.flickr.com/photos/135177761@N07/19922511664/in/album-72157657206682455/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. przyznam, że nawet nie wiedziałam, że Dunaj w okolicy ma swoje początki :)

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. z pewnością więcej informacji da się znaleźć u niej, tym bardziej, że ja posiłkuję się jedynie informacjami z internetów a ona tam była osobiście :)

   Usuń
 3. Super współpraca. :) Pocztówka od Kingi piękna! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pocztówka przepiękna! Uwielbiam takie :-) Zdrowiej nam! Pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Cieszę się, że pocztówka szczęśliwie do Ciebie dotarła a Fryburg oczywiście gorąco polecam :)

  OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.