1280. Chorwacja

23 lis 2012


Trogir (włos. Traù) jest miastem portowym na wybrzeżu Morza Adriatyckiego, znajdującym się w środkowej Dalmacji, w okręgu Splicko-Dalmatyńskim w Chorwacji. Połączony podnoszonym mostem z wyspą Čiovo.
Starówka Trogiru wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO od 1997 roku.
Założony w III wieku p.n.e. przez greckich kolonistów z wyspy Issa (dzisiejszy Vis) pod nazwą Tragurion (Kozia Wieś). Od tego czasu Trogir stał się znaczącym portem. W roku 304 cesarz Dioklecjan nakazał tutaj stracić biskupa Splitu Dujama za głoszenie wiary chrześcijańskiej. Od roku 1107 pod panowaniem węgierskim. W roku 1123 zniszczony przez Saracenów. Miasto odbudowano 70 lat później. Od 1420 pod panowaniem Weneckim.

Dla mnie jednak Trogir to przede wszystkim miejsce, gdzie w trakcie swojej autostopowej podróży spałam po raz pierwszy na plaży pod namiotem. I było to naprawdę niesamowite przeżycie, przy którym nawet to przepiękne miasteczko zbladło samo w sobie.

7 komentarzy:

 1. To nie wiedziałem, że starówka Trogiru jest na liście UNESCO. Oj muszę zrobić powtórkę z bałkańskiego :)

  OdpowiedzUsuń
 2. To odbicie w wodzie jest zapierające!

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja już widziałam na zdjęciach, że Chorwacja jest piekna :)
  A że mają piekne pocztówki, przekonuje się o tym teraz:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ojjj, Chorwacja ma fenomenalne kartki, zwłaszcza te przedstawiające Dalmację. jak nie zbieram czystych kartek tak stamtąd przywiozłam sobie ich całe naręcze i nawet po roku nie mogę się na nie napatrzeć :)

   Usuń
 4. Jak mnie tu dawno nie było i jaki cudowny szablon! Jestem w nim zakochana! W kartce też :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. za pochwałę szablonu serrrdecznie dziękuję, bo to mój pierwszy własny i samodzielny :)

   no dobra, drugi, bo to w sumie kopia z mojego autostopowego :D

   Usuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.