1214. Polska

23 paź 2012


od: Karolina


Krywań (słow. Kriváň, niem. Krummhorn, Ochsenhorn, węg. Kriván) to wyniosły (2494 m n.p.m.) szczyt w południowo-zachodniej części Tatr Wysokich po stronie słowackiej, o charakterystycznym, zakrzywionym wierzchołku, od którego wziął swoją nazwę (nadal spotykana jest wśród starszych górali wymowa "Krzywań").
Krywań aż do 1793 r. uważany był za najwyższy szczyt Tatr. Pierwsze wejścia miały miejsce już w 1761 i 1770 r., ale nieznane są nazwiska zdobywców. Najprawdopodobniej były to osoby związane z wydobyciem złota lub antymonitu, których kopalnie istniały na zboczach Krywania już w XV wieku (aż do wysokości 2100 m). W pełni odnotowano dopiero wejście Andreasa Jonasa Czirbesza z przewodnikami z 4 sierpnia 1772 r. Wiadomo także o zdobyciu Krywania przez króla saskiego Fryderyka Augusta II w dniu 4 sierpnia 1840 r. Rok później taternicy węgierscy umieścili na szczycie obelisk, który przetrwał do 1861 r. Zimą jako pierwsi na szczycie stanęli Jakob Horvay i Theodor Wundt w dniu 12 kwietnia 1884. W 1805 r. na szczycie był Stanisław Staszic.

5 komentarzy:

 1. Krywań, znam piękną ludową piosenkę o nim, wspaniałe miejsce!

  OdpowiedzUsuń
 2. wow, na wyprawę autostopem ze zwyklego lęku nie chciałabym sie wybrać, ale podziwiam ludzi, którzy to robią! z restzą podróżowanie dzięki tanim liniom, 'polskim busom' itd staje się coraz tańsze, a co za tym idzie marzenia szybciej będą się spełniać:)))

  OdpowiedzUsuń
 3. super!

  u mnie do wygrania bransoletka z kryształkami Swarovskiego, zapraszam : http://madame-chocolate.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Kartka piękna. W najbliższe wakacje ( jak się dostanie urlop) jadę w góry :)

  OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.