1195. Austria

6 paź 2012


Metro w Wiedniu (niem. U-Bahn Wien) jest jednym z najstarszych systemów metra w Europie. W obecnym kształcie, zaczęło funkcjonować i rozwijać się od 1976 roku, jednak zalążki linii U4 i U6 powstały już w 1898 r., jako szybka kolejka miejska. Obecnie ma 5 linii, które ciągle są wydłużane. Jego łączna długość wynosi 74,2 km, a liczba stacji to 101.
Metro jest połączone z siecią S-Bahn, czyli szybką kolejką miejską. Składa się zarówno z tras podziemnych, jak i naziemnych. Operatorem metra jest spółka Wiener Linien, wchodząca w skład wiedeńskiego holdingu miejskiego Wiener Stadtwerke.
Od wielu lat w planie jest budowa szóstej, brakującej w numeracji, linii U5. Powstanie ona najwcześniej po 2020 roku

2 komentarze:

  1. Czasami mnie zadziwia, jak wielki jest ludzki umysł, aby stworzyć coś takiego. Zaczyna się od wyobrażen, potem przeradza się to w wizję realistyczną, konstrukcję, wykresy...we wszystkim potrzebna jest wiedza, bez niej nie byłoby tego co mamy dzisiaj.

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetna pocztówka :)! Zawsze podobały mi się kartki właśnie z trasami metra, ale jeszcze żadnej nie otrzymałam. Fajnie byłoby dostać taką z Wiednia ;)

    OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.