941. Czarnogóra

7 kwi 2012Herceg Novi (czarnog. Херцег Нови, wł. Castelnuovo) to miasto w Czarnogórze o ponad siedemsetletniej historii, znajdujące się w pobliżu granicy z Chorwacją.
Herceg Novi słynie ze starówki z zabytkami zarówno w stylu orientalnym, jak i barokowym. Przez długi czas żył tu i tworzył serbski noblista Ivo Andrić. Herceg Novi, obok Budvy i Kotoru, jest najczęściej odwiedzanym przez turystów kurortem Czarnogóry.
Miejscowość jest obecnie zamieszkana w znacznej większości przez Serbów, którzy podczas referendum niepodległościowego w 2006 głosowali przeciwko rozerwaniu związku z Serbią - padło tutaj 60% głosów na "nie".
Stare Miasto skupione jest wokół placu Trg Herceg Stefana z cerkwią św. Michała Archanioła z lat 1900-1910, wzniesioną w stylu serbsko-bizantyjskim. Od zachodu plac zamyka wieża zegarowa (sat kula, Tora) z 1667. W południowej części starówki znajduje się katolicki kościół św. Hieronima, powstały w 1856 w miejscu zniszczonego meczetu. Dalej, za murami, położona jest kolejna świątynia, niewielki kościół św. Leopolda Mandicia.
Stare Miasto zamykają tureckie twierdze - od północy masywna Kanli kula (znaczy dosłownie: krwawa wieża) z 1487 (służyła też jako więzienie), a od południa mniejsza Forte Mare oraz cytadela (obecnie pozostały po niej ruiny), bezpośrednio nad samym morzem. Dwie ostatnie wybudowali Turcy w XV i XVI wieku, a później rozbudowali Wenecjanie.

4 komentarze:

 1. Nie zaprzeczę,że chętnie otrzymałbym taka kartkę z Czarnogóry. Jeszcze żadnej nie dostałem stamtąd , ale mam dużo czasu... Właśnie czasu... profanum... :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie będę się powtarzać mówiąc o urokach tego zakątka:) Mam nadzieję, że przyznasz rację Pasażerko :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kurde, masz aż cztery pocztówki z tego państwa, a ja ani jednej. Mam problem z wymianą z tym krajem, bo jakoś nie mogę nikogo znaleźć. W tym roku jednak znajomy się tam wybiera, więc może jakiś cud sprawi, że kartkę otrzymam :) Ta mi się podoba najbardziej, ciekawy widok, nazwa państw i te czerwone dachy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tę kartkę to akurat sobie sama wysłałam będąc tam na autostopowej wyprawie :D to znaczy zaadresowałam ją do siebie, nakleiłam znaczek a ówczesny chłopak ją wypisał i wrzucił do skrzynki. więc wiedziałam co dostanę, ale nie wiedziałam z jaką treścią :)

   Usuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.