524. Ghana

7 cze 2011


od: Hardy


Zamek Elmina został wzniesiony przez Portugalczyków w 1482 roku w São Jorge da Mina (dzisiejsza Elmina w Ghanie) i znany był po prostu jako Mina lub Feitoria da Mina). Był to pierwszy punkt handlowy wybudowany w Zatoce Gwinejskiej, jest więc to najstarszy europejski budynek położony geograficznie poniżej Sahary. Początkowo ustanowiony jako osada targowa, z czasem zamek stał się jednym z najważniejszych przystanków na trasie handlu niewolnikami.
W 1637 roku Holendrzy zdobyli fort oraz całe Złote Wybrzeże, kontynuując handel niewolnikami aż do 1814 roku. W 1871 roku Złote Wybrzeże znalazło się w posiadaniu Imperium Brytyjskiego.
Wielka Brytania przyznała Złotemu Wybrzeżu niepodległości w 1957 roku, dzięki czemu kontrola zamku została przekazana narodowi utworzonemu z kolonii, dzisiejszej Ghany. Obecnie jest to popularne miejsce historyczne, które było głównym miejscem kręcenia Cobra Verde Wernera Herzoga. Zamek jest także wpisany przez UNESCO na listę Światowego Dziedzictwa.

3 komentarze:

  1. Ghana?! Teraz ja uprzejmie zazdroszczę :D Ale masz wyjątkowych krajów w swojej pocztówkowej kolekcji :D

    OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.