522. Włochy

1 cze 2011


od: Mama

Ankona została założona w IV wieku p.n.e. W starożytności była to kolonia grecka, później we władaniu Rzymu. Była jednym z pięciu miast Pentapolis. Od połowy V wieku biskupstwo, a w V–VI wieku pod panowaniem Ostrogotów, w VI–VIII wieku – Bizancjum. Od końca VIII w. Ankona była uzależniona od papiestwa. W 1552 włączona do Państwa Kościelnego. 22 sierpnia 1760 w Ankonie prawdopodobnie narodził się Annibale Sermattei della Genga, przyszły papież Leon XII. Od 1860 weszła w skład Królestwa Włoskiego.
Warto wspomnieć, że w trakcie II wojny światowej odbyła się tam bitwa o Ankonę - jedna z bitew stoczonych przez wojska alianckie na froncie włoskim w czasie walk nad Adriatykiem w 1944. 18 lipca 1944 została zdobyta przez II Korpus Polski, a zajęcie portu zaopatrzeniowego ułatwiło sprzymierzonym przełamanie linii Gotów.

1 komentarz:

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.