544. Polska

30 cze 2011


Rynek, zwany też "kielecką starówką" znajduje się w ścisłym centrum Kielc, a jego istnienie datuje się od drugiej połowy XII wieku. W połowie XIV wieku, kiedy nastąpiła lokacja Kielc na prawie magdeburskim, ówczesny plac otrzymał nazwę Rynek. W ciągu wieków od powstania rynek służył za miejskie centrum handlowe i miejsce lokalnych targów, które odbywały się tutaj aż do roku 1935.
Znajdująca się tutaj malownicza zabudowa pochodzi głównie z XIX i XX stulecia. Całą zachodnią pierzeję Rynku stanowi ratusz – Urząd Miasta Kielce. Jest to budynek o trzech kondygnacjach i czterospadowym dachu posiadający arkadowe podcienie skrywające wejście do środka.
Środek Rynku do roku 2008 zajmowała fontanna. Wokół Rynku znajduje się jedyne w Kielcach rondo z pierwszeństwem dla osób wjeżdżających. Aktualnie trwa przebudowa płyty Rynku mająca na celu przywrócenie dawnego charakteru tego miejsca – likwidacja fontanny i ruchu kołowego oraz pokrycie płyty kostką.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.