480. Rosja

1 kwi 2011


od: Alexander

Cerkiew Wasyla Błogosławionego (ros. Собо́р Васи́лия Блаже́нного), początkowo nazywana Soborem Pokrowskim i Soborem Opieki Bogurodzicy na Fosie to cerkiew w Moskwie, znajdująca się na słynnym Placu Czerwonym tuż obok Kremla.
Zbudowana w latach 1555-60 przez cara Iwana Groźnego miała upamiętniać zwycięstwo w wojnie z kazańskimi Tatarami i zdobycie miasta Kazań. Za autora tego niezwykłego dzieła uchodzi pskowski mistrz Postnik Jakowlew, zwany Barma. Według niektórych historyków w budowie brali udział włoscy mistrzowie, tworząc jedyne w swoim rodzaju połączenie tradycyjnej słowiańskiej architektury i europejskiego stylu epoki Odrodzenia. Legenda głosi, że po ukończeniu budowli Iwan Groźny rozkazał oślepić architektów, by nigdy więcej nie stworzyli takiego cudu. Jednakże nie wydaje się to prawdą, ponieważ, jak wiemy z późniejszych doniesień, Postnik brał udział również w budowaniu Kremla Kazańskiego.

4 komentarze:

  1. Piękna kartka!!

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam takie kartki z Rosji <3! Na szczęście mają tam takich sporo!

    OdpowiedzUsuń
  3. Tak patrzę na tę kartkę i się zastanawiam, czy ta cerkiew kiedykolwiek wyblaknie? Ciągle takie piękne, soczyste kolory!

    OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.