484. Hiszpania

16 kwi 2011


od: Luis

Nawiązując do mojego ostatniego wyjazdu d Hiszpanii przedstawiam wnętrze Sagrada Família (właśc. Temple Expiatori de la Sagrada Família, czyli po katalońsku Świątynia Pokutna Świętej Rodziny). To secesyjny kościół w Barcelonie w Katalonii, uważany za główne osiągnięcie jej projektanta, architekta Antoniego Gaudí. Warto też wspomnieć, że Sagrada Família ma status bazyliki, a nie katedry, jak czasem się uważa.
W założeniu architekta sama konstrukcja budowli miała przypominać jeden, wielki organizm. Budowę kościoła rozpoczęto w 1882 roku. Początkowo jej projekt zlecono innemu architektowi, ale ten wszedł w konflikt ze stowarzyszeniem finansującym budowę świątyni. Wówczas zlecenie na budowę otrzymał Gaudí, który całkowicie zmienił projekt, nadając mu własny styl. Przez następne cztery dekady pracował intensywnie nad konstrukcją, poświęcając jej całkowicie ostatnich 15 lat życia. Podczas prac nieustannie dostosowywał i zmieniał pierwotne założenia.

3 komentarze:

  1. Hmmm...przyznam,ze dość dziwny projekt :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Normalnie jestem ciekawy jak to w całości wygląda na żywo. Bo póki co moja wyobraźnia tego nie ogarnia.

    OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.