473. Portugalia

6 mar 2011


od: Paulo


Madera, oficjalnie Region Autonomiczny Madery (port. Madeira) to niezależne politycznie i posiadające odrębną administrację terytorium portugalskie. Zaliczany do Makaronezji archipelag pochodzenia wulkanicznego na Oceanie Atlantyckim u północnych wybrzeży Afryki, na północ od Wysp Kanaryjskich. Obejmuje wyspy: Madera, Porto Santo i kilka mniejszych wysp.
Powierzchnia Madery jest górzysta, najwyższym szczytem jest Pico Ruivo (1861 m n.p.m.). Klimat jest łagodny, określany mianem "wiecznej wiosny". Lasy wawrzynowe zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO, przez co obszar chroniony rezerwatem zajmuje niemal 2/3 powierzchni wyspy.
Ciekawostką jest niewątpliwie portugalska legenda, która głosi, że król Polski i Węgier Władysław III Warneńczyk przeżył bitwę pod Warną, by następnie osiąść właśnie na Maderze.

4 komentarze:

 1. Jak na chatę, to dość ładnie się prezentuje :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wiem co się Agatko stało, ale...
  Wszędzie mam takie kwadraciki "wugrade to Pro today" i ani przeczytać i ani obejrzeć ...

  OdpowiedzUsuń
 3. Madera <3

  Ciezko się przeczytać, photobucket ci zjadł szablon, ratuj bloga ;D

  OdpowiedzUsuń
 4. Fakt, photobucket skutecznie zasłania całą przestrzeń, która jest do przeczytania. Ale kartka z domem z Portugalii jest prześliczna! :)

  OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.