317. Liechtenstein

18 sie 2010


Liechtenstein, Księstwo Liechtenstein (Fürstentum Liechtenstein) – małe górskie państwo w Europie Zachodniej, leżące pomiędzy Austrią i Szwajcarią. Główną rzeką jest Ren, a stolicą Vaduz. Kraj nie ma dostępu do morza. Nie należy do Unii Europejskiej, natomiast od dnia 1 listopada 2009 roku został członkiem Strefy Schengen.
W 1984 roku książę Franciszek Józef II przekazał władzę Hansowi Adamowi II. W tym samym roku przyznano kobietom prawo głosu w wyborach powszechnych. W 1989 roku zmarł książę Franciszek i władzę przejął obecny książę, Hans Adam II. W 2003 roku ogólnonarodowe referendum zwiększyło uprawnienia monarchy. Tym samym Księstwo zostało pierwszym państwem europejskim, które przywróciło klasyczną monarchię, ograniczając demokrację parlamentarną.
Widoczny na zdjęciu Schloss Vaduz (Zamek Vaduz) góruje nad miastem i nie jest otwarty dla turystów, można jednak wspiąć się na wzgórze, aby przyjrzeć się twierdzy z bliska. Ze szczytu roztaczają się widoki na miasto i góry. Rozchodzi się stąd kilka znakowanych szlaków pieszych.

3 komentarze:

  1. Byłam pod tym zamkiem :) I muszę przyznać, że z tego co pamiętam w rzeczywistości prezentuje się równie dobrze jak na tej pocztówce :) Ogólnie Vaduz jako miasto jest bardzo ładne, czyste, ale pomimo tego, że jest stolicą Liechtensteinu jest w nim bardzo mało ludzi.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zazdroszczę.... też chcę kartkę z takim zamkiem!!!

    OdpowiedzUsuń
  3. Małe jest piękne. I widać to na kartce!

    OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.