312. Syria

9 sie 2010


Damaszek (arab. دمشق, trl. Dimašq, trb. Dimaszk; dialekt damasceński: š-Šām) – stolica oraz największe miasto Syrii. Leży w południowo-zachodniej części kraju, w oazie nad rzeką Barada u podnóża gór Antyliban, na skraju Pustyni Syryjskiej. Jest to największy ośrodek przemysłowy i naukowy w Syrii, jedno z czterech świętych miast islamu, znaczący ośrodek handlowy. Aglomeracja Damaszku jest wydzieloną jednostką administracyjną Syrii o nazwie Damaszek-Miasto.
Damaszek jest jednym z najstarszych ciągle zamieszkanych miast na świecie (pierwotnie zasiedlonym w VIII tysiącleciu p.n.e.), jak również kulturalnym i religijnym centrum orientu. W Syrii nazywany jest Damaszek często الشام aš-Šām, w pozostałych państwach arabskich nazwa ta kojarzona jest bezpośrednio z Syrią. Historycznie zaś odnosi się do większego regionu, mianowicie całego lewantu.
W swojej historii Damaszek zasłynął z produkcji jedwabiu (głównie adamaszku), stali damasceńskiej oraz fajansów damasceńskich.

3 komentarze:

 1. Bardzo interesujące. Być tam...

  OdpowiedzUsuń
 2. ...że co?...że jak?...że skąd? ( pociąć mnie za zaczynanie zdania od 'ż') Phiiii, ale tylko diabeł tkwi w szczegółach! Kto Ci ją przysłał? I dlaczego taką piękną? I dlaczego do Ciebie a nie do mnie? Ha! ;)


  joke ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie było kiedyś takiego wierszyka co się zaczynał: "W Damaszku siedział diabeł na daszku..."?

  OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.