314. Polska

17 sie 2010


od: Zuz


Łapy – miasto w woj. podlaskim w powiecie białostockim. Miasto jest usytuowane w Polsce północno-wschodniej. Zgodnie z podziałem Polski na regiony fizyczno-geograficzne dokonanym przez Kondrackiego miasto Łapy leży na Nizinie Północnopodlaskiej we wschodniej części Wysoczyzny Wysokomazowieckiej nad Doliną Górnej Narwi. Miasto znajduje się w otulinie Narwiańskiego Parku Narodowego.
Łapy swój rozwój zawdzięczają oddaniu do użytku 15 grudnia 1862 linii kolei warszawsko – petersburskiej ze stacją kolejową w Łapach oraz wybudowaniu przez Francuzów w 1870 zakładów naprawy wagonów, co spowodowało napływ rzemieślników i robotników z okolicznych wiosek. Zakłady naprawy wagonów istnieją w Łapach do dziś pod nazwą Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego w Łapach S.A. Inwestycje te miały decydujący wpływ na urbanizację Łap, którym 7 stycznia 1925 zostały nadane prawa miejskie. W przededniu II wojny światowej miasto liczyło 8000 mieszkańców. W trakcie działań wojennych miejscowość została zniszczona w 80 %. Wymordowano całkowicie ludność żydowską miasta. W Łapach urodził się Józef Kosacki wynalazca pierwszego na świecie ręcznego wykrywacza min, który był bardzo istotnym wkładem w zwycięstwo aliantów podczas II wojny światowej.

2 komentarze:

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.