315. Ekwador

17 sie 2010


od: Scherida


Ekwador (Republika Ekwadoru; hiszp. Ecuador, República del Ecuador) – państwo w Ameryce Południowej położone nad Oceanem Spokojnym, jedno z czterech powstałych w wyniku rozpadu Wielkiej Kolumbii w 1830 r. Sąsiaduje od północy z Kolumbią a od południa z Peru. W skład Ekwadoru wchodzą także położone na Oceanie Spokojnym Wyspy Galapagos, które są jego największą atrakcją turystyczną. Nazwa pochodzi od hiszpańskiego słowa oznaczającego równik.
Obszar Ekwadoru rozciąga się od nizin na wybrzeżach Oceanu Spokojnego w zachodniej części kraju, poprzez łańcuchy górskie Andów, po zachodnie krańce Niziny Amazonki na wschodzie. Część centralna kraju (Sierra), pokryta górskimi pasmami Andów Ekwadorskich, jest obszarem aktywnym sejsmicznie. Występują liczne wygasłe i czynne wulkany jak Cotopaxi (5896 m n.p.m.) czy Sangay (5230 m n.p.m.). Położony w centralnej części kraju wulkan Cotopaxi jest najaktywniejszym wulkanem na świecie.

7 komentarzy:

 1. WooooooooW!
  Fantastyczny widok!

  OdpowiedzUsuń
 2. Chyba przestanę tu zaglądać w trosce o swoje nerwy ;) Świetna kartka rzecz jasna ;D

  OdpowiedzUsuń
 3. Wow, wow, wow. Odebrało mi mowę!

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ładny widoczek :) No i znaczki również niczego sobie :) Mam słabość do dzikich kotów :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Przepiękna kartka :0 I świetne znaczki :0 Zazdroszczę ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. O matko! Jaka piękna karteczka :-) Cudowna! Bardzo mi się podoba :-)

  OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.