128. Ukraina

9 mar 2010


od: Igor

Cerkiew św. Andrzeja w Kijowie – barokowa osiemnastowieczna cerkiew przy ulicy Zjazd św. Andrzeja. Świątynia została zbudowana z inicjatywy carycy rosyjskiej Elżbiety w latach 1744-1753 według projektu Bartolomeo Rastrellego na miejscu wcześniejszej cerkwi Podwyższenia Krzyża Świętego. Według legendy wzgórze to mijał w czasie swojej podróży w 40 r. św. Andrzej i wskazał je jako miejsce, gdzie za sprawą bożą powstanie miasto i wspaniała świątynia.
Cerkiew ma 46 metrów wysokości, 30 długości i 23 szerokości. Jest wzniesiona na planie krzyża, z jedną kopułą główną i czterema wieżyczkami zwieńczonymi mniejszymi kopułami. Wejście do cerkwi prowadzi przez czternastometrowe schody. Ze wszystkich stron obiekt zdobią rzędy korynckich pilastrów oraz złocone płaskorzeźby z motywami roślinnymi. Okna cerkwi są okrągłe lub półokrągłe (na poziomie głównej kopuły).
W 1892 uderzenie pioruna zniszczyło część cerkiewnego wyposażenia, odrestaurowanego po 1963 na podstawie oryginalnych projektów Rastrellego. Wcześniej, od 1958, obiekt zamieniono na muzeum, które to funkcje pełnił przez 50 kolejnych lat. W latach 1978-1979 miała miejsca częściowa restauracja cerkwi. W 2008 cerkiew, decyzją prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki, została sprzedana Ukraińskiemu Autokefalicznemu Kościołowi Prawosławnemu.

3 komentarze:

 1. Także ukraina! ;)
  Piękna, przejscie miedzy wiosna i latem widzę! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pięknie położona cerkiew. Ale po co te dwa balony na kartce?

  OdpowiedzUsuń
 3. nie wiem po co, ale na szczęście się wkomponowały w całość.

  OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.