136. Trynidad i Tobago

29 mar 2010


od: Eshara


Trynidad i Tobago – wyspiarskie państwo Ameryki Środkowej, położone u północnych brzegów Ameryki Południowej. Obejmuje dwie główne wyspy Trynidad i Tobago oraz szereg mniejszych. Trynidad, większa i położona bliżej wybrzeża Wenezueli, stanowi pod względem geologicznym przedłużenie Gór Karaibskich z północno-wschodniej Wenezueli.
W okresie prekolumbijskim Trynidad był zamieszkany przez Arawaków, a Tobago przez Karaibów. W 1498 wyspy zostały odkryte przez Krzysztofa Kolumba i od 1532 kolonizowane przez Hiszpanów, którzy uprawiali tu tytoń i kakao, korzystając z pracy Indian, a po ich wymarciu, z pracy niewolników murzyńskich sprowadzanych z Afryki. W latach 1639-1693 wyspa Tobago była kolonią Księstwa Kurlandii, polskiego lenna(!), podobnie jak Gambia. W 1797 Trynidad opanowali Brytyjczycy, którzy w 1802 przejęli od Francuzów Tobago (od 1781 francuska kolonia). W 1958 Trynidad i Tobago wchodziły w skład brytyjskiej Federacji Indii Zachodnich. W 1962 uzyskały niepodległość jako jedna z pierwszych brytyjskich kolonii w Indiach Zachodnich. Do 1976 były monarchią, z królową brytyjską jako głową państwa, następnie wprowadzono republikę.
Ciekawostką niewątpliwie jest, iż z wysp państwa Trynidad i Tobago pochodzą słynne rybki akwariowe - Gupiki Pawie Oczka.

A podpis pod kartką głosi, iż jest to lokalna piękność, która chwilę odpoczynku wykorzystuje na posilenie się soczystym kokosem :D

4 komentarze:

  1. Ten osiołek lokalną pięknością? Ale egzotyka! Świetny rarytasik pasażerko!

    OdpowiedzUsuń
  2. Mowisz pragnienie - myślisz Sprite...Czy jakoś tak to leciało w reklamie, ale było to zapewne pierwszym skojarzeniem ujrzwszy tą kobiete.

    OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.