124. Bośnia i Hercegowina

4 mar 2010


od: Snježana

Mostar położony jest w południowo-zachodniej części Bośni i Hercegowiny, przy drodze wiodącej z Dubrownika do Sarajewa. Miasto leży na wysokości ok. 60 m n.p.m., na równinie Mostarsko polje, na obu brzegach rzeki Neretwy.Nieformalna stolica Hercegowiny.
Głównym zabytkiem miasta jest XVI-wieczny kamienny Stary Most, wybudowany w 1566. W średniowieczu brzegi rzeki Neretwy były tu połączone stałym drewnianym mostem. Po raz pierwszy nazwa Mostar pojawia się w tureckim spisie z lat 1468-1469. W XVI wieku Turcy założyli tu twierdzę, a w 1566 dotychczasowy drewniany most został zastąpiony kamiennym, który znany jest jako Stary Most. W wyniku wojny w byłej Jugosławii został zburzony przez Chorwatów w listopadzie 1993 roku. Ponownie odbudowany w lipcu 2004 roku.

Czosnek na znaczkach mnie zauroczył!

5 komentarzy:

 1. faktycznie allium sativum, ciekawe...

  OdpowiedzUsuń
 2. A TY - niedobra, nawiedzać nas chcesz po nocach tak? ;)Pocztówka z Bośni I Hercegowiny to zdaje się być rzadkość - taki siakiś - egzotyk.

  OdpowiedzUsuń
 3. o ja... też chcę.... :(

  OdpowiedzUsuń
 4. Wracasz do zabawy i to mocnym uderzeniem! Zazdroszczę Ci tej kartki!

  OdpowiedzUsuń
 5. Zdecydowanie Mostar jest najładniejszy :) Kartki z tym mostem są przeważnie bardzo ładne, bo i sama historia mostu jest ciekawa.

  OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.