1372. Włochy

16 sty 2013


od: Mama


Pierwsza konstrukcja bazyliki San Lorenzo w Mediolanie datowana jest na IV wiek naszej ery. W XII wieku została poddana romańskim transformacjom a następnie zrekonstruowana przez Martino Bassi, po zburzeniu kopuły w 1573 roku. Front bazyliki natomiast został zmodyfikowany w 1894 roku.
Bazylika jest najważniejszym świadectwem sztuki paleochrześcijańkiej w Mediolanie. Rekonstrukcja Bassi’ego oczywiście nadała jej charakter późno szesnastowieczny, ale głównie chodzi o reinterpretacje tematu paleochrześcijańskiego bazyliki na planie centralnym. Solenne wnętrze kościoła otwiera się na prawa stronę w przedsionku, który prowadzi do kaplicy S.Aquilino, utworzonej w IV wieku jako mauzoleum cesarskie, w której zachowane są antyczne mozaiki.
Naprzeciwko fasady znajduje się 16 kolumn z czasów cesarskich. Prawdopodobnie stanowiły część jakiejś świątyni (bądź konstrukcji termalnej), w IV zostały zrekonstruowane przed bazylika, formując czteroboczną ramę.
Kamień, z którego została wybudowana bazylika, nie jest niczym innym jak resztkami rzymskiego amfiteatru, którego ślady pozostały na obecnej via Conca del Naviglio. Został on wyburzony przez samych mediolańczyków, gdyż pozostając poza murami miasta mógłby być potencjalną fortecą dla nieprzyjaciół oblężających miasto.

5 komentarzy:

 1. Czekałam właśnie aż wrócisz z wojaży:)
  Jak było, gdzie zdjecia - daj nacieszyć oczy:)

  Agatko, czy mogę podać link Twojego bloga w mojej liscie blogów kolekcjonerów pocztówek?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zdjęcia będą, będą, oczywiście. ale najpierw muszę je ogarnąć, bo jak zawsze mam z tym problemy :) niestety tym razem będą tylko te komórkowe, bo duży aparat się nie zmieścił do podręcznego bagażu a mały padł po 3 zdjęciach.

   i oczywiście, że możesz podlinkować mojego bloga, nie mam żadnych przeciwwskazań :)

   Usuń
  2. Szkoda, że padł , ale tymi z telefonu też nie pogardzę :)

   Usuń
 2. Kartka jest piękna! Aczkolwiek pierwsze skojarzenie miałem z Bramą ...Brandenburską :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Włosi, Niemcy... w sumie mają parę wspólnych cech ;)

   Usuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.