1365. Słowenia

6 sty 2013


Izola to wypoczynkowy kurort położony w południowo-zachodniej części Słowenii. Malownicze położenie nad wybrzeżem Morza Adriatyckiego (północna część półwyspu Istria) to jeden z licznych atutów tego niezwykłego miejsca. Izola zamieszkiwana jest przez ponad 14 tysięcy mieszkańców, ale co roku odwiedzają ją rzesze turystów spragnionych prawdziwego odpoczynku oraz wypraw do zabytkowych zakątków Słowenii.
Miejscowość może poszczycić się bogatą historią. Tereny te były zamieszkiwane już w II wieku p.n.e. Miasto założone zostało na wyspie w VII wieku n.e. przez mieszkańców miasta Akwileja - stąd też jego nazwa, która pochodzi od włoskiego słowa „wyspa”. W XIII wieku Izola staje się częścią Republiki Weneckiej. W czasach napoleońskich weszła w skład tzw. Prowincji Iliryjskich. Później miasto znalazło się pod panowaniem Monarchii Austro-Węgierskiej, a następnie zostało wcielone do Zjednoczonego Królestwa Włoch. Na początku XX wieku doprowadzono tutaj tory kolejowe z Triestu, co przyczyniło się do rozwoju turystyki. Po II Wojnie Światowej Słowenia stała się częścią Jugosławii i pozostawała w jej granicach, aż do 1991 roku, kiedy to ogłosiła niepodległość.

4 komentarze:

 1. Odpowiedzi
  1. ja co prawda wolę te bardziej "bałkańskie" Bałkany, ale i Słowenia jest pięknym krajem, do którego mnie mocno ciągnie :)

   Usuń
 2. Cudowna kartka! W ogóle ja chyba nie widziałam słoweńskiej kartki brzydkiej! Jeśli Słowenia jest choć w połowie tak ładna jak jej kartki, to jest chyba jednym z najpiękniejszych krajów Europy. Laura

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. też nie widziałam ani jednej brzydkiej kartki ze Słowenii, a do tego podczas mojego krótkiego i bardzo pobieżnego pobytu w tym kraju muszę powiedzieć, że tam nawet wioski wyglądają malowniczo. to chyba ta bliskość Alp sprawia, że ten kraj jest taki ładny :)

   Usuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.