1395. Polska

29 sty 2013


od: Dagmara


Zamek w Kórniku to obecnie muzeum i siedziba Biblioteki Kórnickiej PAN, jednej z największych bibliotek w Polsce, około 20 km na południowy wschód od Poznania. Początki zamku sięgają średniowiecza, jego obecny kształt pochodzi z połowy XIX wieku.
Obecnie w zamku mieści się muzeum z wieloma unikatowymi eksponatami, m.in. meble różnych stylów i epok, obrazy mistrzów polskich i europejskich, rzeźby, kolekcje numizmatyczne, militaria polskie i wschodnie, wyroby rzemiosła artystycznego z porcelany i srebra. Najokazalszym wnętrzem rezydencji jest Sala Mauretańska, nawiązująca do Dziedzińca Lwów w Alhambrze, początkowo przeznaczona na bibliotekę, później na salę muzealną, do dzisiaj eksponująca pamiątki narodowe. W pokoju pod wieżą eksponowane są też zbiory etnograficzne i przyrodnicze przywiezione przez Władysława Zamoyskiego z Australii i Oceanii.

3 komentarze:

  1. Na pierwszym roku studiów byliśmy tam z całą grupą na wycieczce. Nasz profesor od historii krajów arabskich miał tam jakiegoś dobrego znajomego, który zorganizował nam wykład na temat tamtejszych zbiorów arabskich. Nawet na koniec mogliśmy się o nich przekonać na własne oczy! Każdy mógł przez chwilę potrzymać Koran napisany w XIV wieku :) A sam zamek i ogrody? Wyglądają niesamowicie! Szczególnie wiosną!

    OdpowiedzUsuń
  2. Przepiękny zamek. A pierwszy raz o nim usłyszałem, jak ktoś kiedyś na forum wspomniał o tej pocztówce.

    OdpowiedzUsuń
  3. Byłam tam! I zrobił na mnie niesamowite wrażenie. Jest tak samo piekny jak na tej pocztówce.

    OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.