1367. Ukraina

7 sty 2013


Góry Krymskie (ukr. Кримскі Гори, ros. Крымские Горы, krm. Qırım Dağları) to góry znajdujące się na Ukrainie, na południowym wybrzeżu Półwyspu Krymskiego i bezpośrednio graniczą z Morzem Czarnym.
Jest to jedyny masyw górski na rozległym południowym pograniczu Ukrainy. Rozciągają się na długości 180 km z południowego zachodu na północny wschód, szerokości do 60 km (w północno-wschodniej części pasmo zwęża się do 4-10 km), od przylądka Fiolent w pobliżu Sewastopola, do Przylądka Eliasza koło Teodozji.
Góry Krymskie na całej długości tworzą 3 równoległe pasma górskie (zewnętrzne, środkowe i wewnętrzne). Najwyższy szczyt to Roman-Kosz (1545 m n.p.m.). Do najbardziej znanych masywów górskich zalicza się: Karadah, Demerdżi, Czatyr-Dah, Aj-Petri, Ajudah.
Najwyższe Pasmo Główne lub Południowe rozciąga się od Bałakławy na zachodzie do Przylądka Eliasza na wschodzie. Południowe zbocza tego pasma stromo opadają w kierunku Morza Czarnego, północne natomiast są nachylone łagodnie. Pasmo jest podzielone rozłamami tektonicznymi na wyrównane, podobne do blatów stołu, masywy, płaskie wierzchowiny, nazywane w języku tureckim jajłami (yayla).

Brak komentarzy

Publikowanie komentarza

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.