1400. Andora

30 sty 2013


Andorra La Vella (kat. dosłownie: "Stara Andora") jest stolicą Księstwa Andory, położona w śródgórskiej kotlinie we wschodnich Pirenejach pomiędzy Francją i Hiszpanią. Jest to również nazwa parafii, która otacza miasto.
Główną gałęzią gospodarki jest turystyka, choć państwo czerpie również dochody z faktu bycia "rajem podatkowym". Meble i brandy to produkty regionalne.
Andora jest umiejscowiona w południowo-zachodniej części kraju, w pobliżu ujścia rzeki Valila del Norte do rzeki Valila w dolinie Gran Valira. To najwyżej położona europejska stolica. Leży na południowych stokach Pirenejów na wysokości 1409 m n.p.m., dzięki czemu stała się popularnym kurortem narciarskim.
Rdzenni Andorczycy stanowią jedynie 33% populacji. Najwięcej mieszkańców Andory to Hiszpanie (43%), znaczące mniejszości narodowe to Portugalczycy (11%) i Francuzi (7%). Językiem urzędowym jest kataloński, mówi się tu również po hiszpańsku, portugalsku i francusku. Większość ludności jest wyznania katolickiego. Średnia długość życia jest wysoka - ponad 80 lat.

3 komentarze:

  1. Bardzo fajna, nastrojowa kartka. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Piękne miejsce i jakże egzotyczne. Mam nadzieję je kiedyś odwiedzić :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Jeśli pocztówkę otrzymałaś prosto z Andorry to zazdroszczę bardzo :) Nie mam kartki z żadnego małego państewka w Europie...

    OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.