1380. Polska

18 sty 2013


od: Justyna


Kogut w polskiej kulturze ludowej uważany był za ptaka nie tylko czujnego ale i przewidującego – przypisywano mu pewną moc wróżebną. Pianie koguta w progu oznaczało rychłe nadejście gości, trzykrotne pianie mogło wróżyć śmierć lub pożar. Pianie koguta zamkniętego na noc w nowo wybudowanym domu zapowiadało pomyślność przyszłym mieszkańcom. Najpewniej kogut przepowiadał pogodę. Jego zachowanie nie określało jednak jaka będzie pogoda, ale zapowiadało jej zmianę.
Był postacią, która zastępowała wróżkę-astrologa czy też meteorologa. Może nas to śmieszyć, jednak ludzie w to wierzyli i kierowali się wskazówkami jakie dawał właśnie kogut. Bo czymże się różni polski kogut przepowiadający pogodę, oczywiście w pewnym sensie, od meteorologa, który nam mówi, że będzie słońce, a jednak pada deszcz?

3 komentarze:

  1. Piekne są te wycinanki. Moja znajoma holenderka zbiera własnie pocztówki z takimi motywami, szalenie się jej podobają.

    OdpowiedzUsuń
  2. Piękne podsumowanie prognozy pogody, ja już chyba prędzej bym właśnie kogutowi zaufała. Często zwierzęta swoim zachowaniem dają znać, że coś w naturze się dzieje.

    OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.