1349. Niemcy

2 sty 2013


Brama Holsztyńska (niem. Holstentor) to zbudowana z cegły brama miejska w Lubece, część średniowiecznych fortyfikacji tego miasta. Od początku XX w. brama jest symbolem Lubeki.
Jest jednym z najznamienitszych zabytków lubeckiego hanzeatyckiego Starego Miasta, które w 1987 zostało wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Czterokondygnacyjna brama składa się z dwóch wież (południowej: Südturm i północnej: Nordturm) wraz z łukowatym przejściem pomiędzy nimi. Zachodnia strona bramy, wychodząca na zewnątrz miasta nazywana jest stroną polną (niem. Feldseite), strona wschodnia od wewnątrz miasta to strona miejska (niem. Stadtseite). Patrząc od strony miasta obydwie wieże i przejście tworzą jedną całość. Oglądając bramę od strony zewnętrznej, widać jak wieże i blok bramy z przejściem wyraźnie odcinają się od siebie.
Wieże stoją w odległości 3,5 metra od przejścia. Każda z nich zwieńczona jest stożkowatym dachem a samo przejście (przejazd) szczytem.

1 komentarz:

  1. Do Lubeki z wielką chęcią bym się wybrał, zaliczjąc po drodze Rostock.

    OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.