78. Polska

17 sty 2010
Klasztor oo. Dominikanów w Tarnobrzegu - zbudowany w 1706 roku na miejscu dawniej stojącego klasztoru drewnianego z 1677 roku w celu chronienia cudownego obrazu Matki Boskiej przedtem mieszczącego się w Zamku Tarnowskich w Dzikowie.
Klasztor i kościół ufundowane zostały przez rodzinę Tarnowskich aktem erekcyjnym z 29 czerwca 1676 r. 22 czerwca 1703 roku podczas budowy murowanej świątyni ogień strawił pozostałą część drewnianego klasztoru. Nowy, murowany kościół oraz klasztor wzniesione zostały w stylu barokowym, a projektodawcą był Michał Link w 1706 roku. 6 czerwca 1862 wybuchł pożar który poważnie zniszczył klasztor i przyległe do niego budynki. Obecny wygląd kościół O.O Dominikanów zawdzięcza Janowi Sasowi Zubrzyckiemu. Pod jego kierownictwem w 1909 r. nastąpiła rozbudowa obiektu. 15 września 1914 podczas walk frontowych powybijano szyby i zostały uszkodzone dachy kościelne. W 1915 roku żołnierze austriaccy zniszczyli chór, organy, sklepienia i ołtarze. Przeorem w okresie II wojny światowej był o. Fabian Madura, któremu kościół zawdzięcza uratowanie dzwonów kościelnych.

Kartka również od Tomasza, który zwykł wysyłać mi kartki z każdego miejsca, w którym był, nawet jeśli to sąsiednie miasto.
Przy okazji, pozdrowienia dla mieszkającej tam Soleilki :)

2 komentarze:

  1. Na tle takiego nieba wszystko ładnie wychodzi :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Tej kartki nie widziałam u siebie. Za kościołem znajdują się pomniki takie jak nagrobki rodziny Tarnowskich, jest ich dokładnie 4 :) A wnętrze to typowy barok. Jeszcze kilkanaście lat temu ściany były kolorowe, ale teraz są czysto białe, a szkoda bo były mega ładne :)
    Tak w ogóle jestem z tego miasta i żadnej pocztówki dla siebie nie mam z niego, wstyd normalnie :P


    I dziękuję za pozdrowienia :*

    OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.