75. Malezja

15 sty 2010

Petronas Twin Towers – bliźniacze wieże w Kuala Lumpur, stolicy Malezji. Wysokość 452 m. Są to jedne z najwyższych budowli (wież) świata. Wieżowce z Malezji zachowały tytuł najwyższych bliźniaczych wież świata i budowli zbudowanych przed końcem XX wieku. Wieże Petronas Towers były najwyższymi budynkami świata (nie licząc iglicy) od roku 1998 do 2004. Dwa drapacze chmur są połączone mostem o długości 58 m na poziomie 41. i 42. piętra.
Zbudowany jest głównie ze wzmocnionego żelbetu, elewacja wykonana jest ze szkła i stali. Wieże zbudowano na miejscu dawnego toru wyścigowego. Twarda skała jest w tym miejscu osadzona bardzo głęboko, przez co budynek posiada prawdopodobnie najgłębsze fundamenty na świecie, sięgające na około 1500 metrów w głąb ziemi i wymagające ogromnych ilości betonu.
Nietypowym posunięciem było wynajęcie dwóch różnych firm do budowy obu wież. Konkurencję wygrała firma Samsung Constructions odpowiedzialna za Wieżę 2, mimo że zaczęli miesiąc później od budowniczych wieży 1, firmy Hazama Corporations, mimo że później wystąpiły problemy z odchyleniami wieży od idealnego pionu (o ok. 25 mm). Wieże zostały zbudowane na planie dwóch betonowych rdzeni ze wzmocnionego betonu o wymiarach 23 x 23 metry otoczonych kręgiem bardzo wysokich kolumn, na których oparła się konstrukcja budynku.
Architektura wież nawiązuje do sztuki islamskiej, co wiąże się z tym, że głównym wyznaniem na Malezji jest Islam.

Również tutaj do pocztówki dołączony został bilet. Haliza pracuje w jednej z Bliźniaczych Wież i codziennie dojeżdża autobusem do Kuala Lumpur.

2 komentarze:

  1. Własnie tez sie ucieszyłam,dostałam dzis pocztówke z Malezji. Mają chyba tam naprawde ładne pocztóweczki , bo i ta jest przeboska.

    OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.