77. Holandia

16 sty 2010
Amsterdam - największe miasto Holandii i jej stolica konstytucyjna. Położony nad rzeką Amstel, IJ i licznymi kanałami (160) - trzy największe w kształcie półksiężyców usytuowane niemalże równolegle do siebie to - Herengracht (położony najbardziej centralnie), Keizersgracht i Prinsengracht. Z nimi łączą się promieniście mniejsze kanały tworząc sieć wodną dzielącą miasto na liczne wyspy, dlatego Amsterdam nazywany jest często Wenecją Północy. Amsterdam położony jest częściowo poniżej poziomu morza. Centrum miasta wraz z kanałami powstało w przeważającej części w XVII wieku (Złoty Wiek w historii Holandii)
Nazwa miasta oznacza - tamę na rzece Amstel. Pierwszy raz nazwa ta została zapisana po Łacinie w 1275 roku przez hrabiego Florisa V - homines manentes apud Amestelledamme (ludzie mieszkający w pobliżu Amestelledamme). Litera r pojawiła się po raz pierwszy w 1282 roku - Amestelredamme. W 1327 roku hrabia Wilhelm III użył formy Aemsterdam, która najbardziej przypomina dzisiejszą nazwę miasta.

Uwielbiam ją, choć - niestety - do kartki Orlicy z podobnego miejsca się nie umywa :>

3 komentarze:

 1. Amsterdam ma niesamowity klimat, choc nocą bywa dosc niebezpieczny szczególnie w wąskich uliczkach trzeba troszczyc sie o zawartosc torebki ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Aż dziw bierze, że na moście rowery nie stoją :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Aż mało nie zapiszczałam z wrażenia xD
  Absolutnie cudowna, jedna z tych 'naj'!

  OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.