63. Niemcy

7 sty 2010
Katedra w Berlinie (niem. Berliner Dom) - ewangelicka katedra, znajdująca się w Berlinie. Została zbudowana w latach 1894-1905 według planów architekta Juliusa Carla Raschdorffa z Pszczyny w stylu późnego, włoskiego renesansu. W miejscu, gdzie dziś stoi katedra znajdowała się wcześniej mniejsza katedra w stylu barokowym. W 1944 roku katedra została uszkodzona przez naloty aliantów, a odbudowa rozpoczęła się dopiero w 1975 roku. Świątynia ma 1500 miejsc i jest jedną z największych w Berlinie. To właśnie tutaj odbywają się najczęściej ekumeniczne nabożeństwa z okazji świąt państwowych lub w ważnych dla narodu momentach.
Berlińska katedra była inspiracją dla wielu architektów. Na jej wzór został zbudowany ewangelicko-augsburski kościół św. Trójcy w Łodzi przy pl. Wolności, który dziś jest rzymskokatolickim kościołem parafialnym Zesłania Ducha Świętego.

Oficjalna z Niemiec, jest prze-u-ro-cza. Bardziej mi przywodzi na myśl Włochy lub Hiszpanię, ale tym bardziej jest udana. Do tego Maximilian przesłał mi z pocztówką bilet autobusowy. Cudowna niespodzianka :)

8 komentarzy:

 1. Piękny night view, aż nie mogę uwierzyć, że to te Niemcy, ten Berlin nieciekawy. No niesamowity widok.

  I pozwoliłam sobie zajrzeć na Twojego lasta, czerwono jest ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Boskie ujęcie *.*
  Zgadzam się z Papryczką (znowu? ;)) - trudno uwierzyć, że to Niemcy :)

  OdpowiedzUsuń
 3. ciekawe, ciekawe. najlepszy ten bilet:))

  OdpowiedzUsuń
 4. Przecudna! Małoniemiecka, rzeczywiście :)

  A z tym biletem to ciekawy pomysł :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Piekne ujecie, ach te nocne zdjecia ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak na Berlin to świetna kartka! A na pierwszą myśl to raczej przywołuje Wenecję, może Rzym:)

  OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.