97. Polska

30 sty 2010


Stalowa Wola - miasto powstało jako rezultat decyzji o zlokalizowaniu w pobliżu wsi Pławo między miasteczkami Nisko i Rozwadów w ramach budowy COP tzw. Zakładów Południowych. Pierwsze historyczne wzmianki na temat wsi Pławo, terenie której powstało miasto, pochodzą z 1. połowy XV wieku. W pobliskim Przyszowie znajdował się dwór łowiecki króla Władysława Jagiełły, zbudowany przed 1358 rokiem przez Kazimierza Wielkiego. W końcu XV wieku Pławo było wsią królewską. Osiadła ludność trudniła się łowiectwem, wyrębem drzew, bartnictwem i uprawą roli. W czasie potopu szwedzkiego w roku 1656, widły Wisły i Sanu stały się miejscem bitwy wojsk hetmana Stefana Czarnieckiego z wojskami króla Karola Gustawa.
Przełomowym momentem dla mieszkańców Pława było zatwierdzenie w 1937 roku planu Centralnego Okręgu Przemysłowego i budowa od 1938 roku Zakładów Południowych na terenach wsi. Głównym inicjatorem planu i autorem programu był ówczesny wicepremier i minister skarbu, budowniczy Gdyni, Eugeniusz Kwiatkowski. Przed wybuchem II wojny światowej powstała część zakładów oraz osiedla przyfabryczne nazwane Stalowa Wola. Nazwa miasta pochodzi od słów ówczesnego ministra spraw wojskowych, gen. Tadeusza Kasprzyckiego, który o planie budowy COP-u mówił, że jest to stalowa wola narodu polskiego wybicia się na nowoczesność. Warto w tym miejscu wspomnieć, że wśród przybyłych z całej Polski nowych stalowowolan mieszkańcy dawnego Pława zyskali sobie złą sławę, a nazwanie kogoś Pławiakiem ma znaczenie wybitnie pejoratywne.

Pocztówka z 1977 roku.
A w ramach ciekawostki na zdjęciu widać mój blok i nawet okno pokoju, w którym właśnie to piszę :)

2 komentarze:

 1. Ładna pocztówka i miasto:) W swojej kolekcji mam trochę młodszą pocztówkę (z 1980 r.) - osiedle mieszkaniowe przy ul. W. Wasilewskiej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. czy miasto ładne to bym się kłóciła, ale pocztówka jest cenną perełką w mojej kolekcji :)
   i gdzie Tobie udało się dorwać pocztówkę z tych okolic?

   Usuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.