1495. Serbia

21 kwi 2013


od: Borko


Kalemegdan to fortyfikacje w Belgradzie wybudowane za czasów celtyckich, a następnie za czasów rzymskich znane pod nazwą Singidunum. Zabudowania znajdujące się na wzgórzu wysokości około 125 merów współcześnie pochodzą głównie z XVII wieku. Znajdują sią tam również antyczne wykopaliska i katakumby rzymskie. Ślady rzymskich budowli to np. stara studnia rzymska (35 m głęb., 3,4 m szer.), odbudowana w 1731 r. przez Austriaków. Są tam również cerkwie, bramy historyczne, grobowce tureckie, a także muzeum wojskowe oraz ogród zoologiczny.
Twierdza znajduje się w dzielnicy Stare Miasto i jest jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych miasta. Z twierdzy roztacza się panorama na ujście rzeki Sawy do Dunaju. Znajduje się tam również rozległy park będący miejscem spotkań, spacerów i odpoczynku.

4 komentarze:

 1. Nie wiem czy miałaś okazję być w Belgradzie. Jeśli nie - polecam. Te fortyfikację są naprawdę bardzo fajne, a panorama świetna :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. byłam, w trakcie mojego powrotu z bałkańskiej trasy. miałam 15€ na spółkę z moim facetem, ale i tak się cudownie bawiliśmy. a "poobiednia" drzemka na Kalemegdanie - niezapomniane wspomnienie :)

   Usuń
 2. A ja nigdy nie dotarłem do Serbii ani byłej Jugosławii. A szkoda;(

  OdpowiedzUsuń
 3. Ach ten Belgrad. Kto nie był i nie zaznał nocnego życia- ma co żałować. A Kalemegdan to świetne miejsce na odpoczynek po całonocnych libacjach.

  OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.