1430. Czechy

25 lut 2013


od: Bernadeta


Jesioniki (czes. Jeseníky, niem. Gesenke) to pasmo górskie w Sudetach Wschodnich w pobliżu granicy Polski i Czech, których fragment leży również w Polsce - Góry Opawskie. Na zdjęciu widać jednak fragment Niskiego Jesionika. Ten mezoregion wchodzący w skład Sudetów Wschodnich znajduje się całkowicie w Czechach – na pograniczu Moraw i Śląska, a jego najwyższy szczyt to Slunečná (800 m n.p.m.).
Od północnego wschodu graniczy z Płaskowyżem Głubczyckim (czes. Opavská pahorkatina) na Nizinie Śląskiej, od północnego zachodu z Górami Opawskimi (czes. Zlatohorská vrchovina), od zachodu z Wysokim Jesionikiem (czes. Hrubý Jeseník), od południowego zachodu z Obniżeniem Górnomorawskim (cz. Hornomoravský úval), a od południowego wschodu i wschodu z Bramą Morawską (czes. Moravská brána). Za jego południowo-wschodnią część bywają uważane Góry Odrzańskie (czes. Oderské vrchy).

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.