1421. Stany Zjednoczone

14 lut 2013


Pałac 'Iolani to jedyny pałac królewski w Stanach Zjednoczonych, który był siedzibą panującej w XIX wieku na Hawajach monarchii. Wybudowany w centrum Honolulu pałac od 1893 r. do końca lat sześćdziesiątych XX wieku, był budynkiem administracyjnym, a w 1978 r. powstało w nim muzeum.
Obecnie istniejący budynek ukończony w 1882 r. znajduje się w miejscu, w którym wcześniej stał jego poprzednik. Król Kamehameha V był pierwszą monarchą, który zdecydował się postawić prawdziwy pałac królewski będący symbolem suwerenności i nowoczesności państwa. Zlecił budowę Ali‘iôlani Hale, który miał być oficjalną siedzibą hawajskiej monarchii. Nazwa Ali‘iôlani wzięła się od jego imienia, które w pełni brzmiało: Lot Kapuaiwa Kalanikapuapaikalaninui Ali’iolani Kalanimakua i oznaczało „Dom niebiańskiego Króla”. Budynek został wzniesiony naprzeciwko Pałacu Iolani. Ostatecznie jednak Ali‘iôlani Hale stał się budynkiem administracyjnym a nie pałacem, gdyż na Hawajach brakowało rządowych budynków, a te które istniały były małe i ciasne.
Pod względem architektonicznym, budynek ma cechy niespotykane nigdzie indziej na świecie. Na pierwszym piętrze jest wielka sala ze schodami wykonanymi z akacji koa. Sala tronowa połączona jest z jadalnią a na górze znajduje się prywatna biblioteka i sypialnia władcy. W tzw. niebieskim pokoju znajduje się portret króla Francji Ludwika Filipa z 1848 r. i pianino, na którym Lili’uokalani grała swoje kompozycje gościom. W piwnicy jest fotograficzna wystawa poświęcona pałacowi, hawajskim klejnotom koronny, orderom, ozdobom i insygniom noszonym przez wysokich dygnitarzy wysp.

10 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. dzięki! jestem z niej niesamowicie dumna, tym bardziej, że to TYC :)

   Usuń
  2. Nie ogarniam tych skrótów :D

   Usuń
  3. TYC = Thank You Card, czyli kartka, którą ktoś Ci wysyła w zamian za super offa i robi to z własnej nieprzymuszonej woli :) mam nadzieję, że co to off już nie muszę tłumaczyć? :>

   Usuń
  4. Dzięki za wyjaśnienie, nawet nie podejrzewałem takiego rozwinięcia :)
   Co to off doszedłem :) Nawet taga rozszyfrowałem. Jeszcze RR mnie nurtuje.

   Usuń
  5. P.S. Czuję się teraz trochę głupio, bo sobie te mapki u siebie wstawiłem, a teraz ogarnąłem, że masz takie same. Nie widziałem ich wcześniej, bo adblock je blokuje. Więc tłumaczę się - to przypadek :) Nie ściągałem ;)

   Usuń
  6. Round Robins (ale sama nie wiem co to dokładnie znaczy :D) to - za naszym forumowym FAQ - "grupowa forma nieoficjalnej wymiany. RRy zwykle są tematyczne, to znaczy, że w ich ramach wymieniamy się kartkami przedstawiającymi konkretny temat i są podzielone na grupy. W ramach grupy każdy wysyła do każdego, co oznacza, że dostaniesz tyle kartek, ile wyślesz. Po zapisaniu się do konkretnej grupy RRa i jej skompletowaniu czekasz na adresy osób, a następnie wysyłasz do nich pocztówki związane z tematem. Nigdy nie należy zapominać o napisaniu nazwy RRa, grupy oraz swojego nicku. Zwykle trzeba także informować na łamach forumowego tematu zarówno o wysłaniu, jak i otrzymaniu kartek."
   a poza tym są jeszcze RRy, w których jedna osoba (tzw. host) wysyła do wszystkich pozostałych po kartce, a wszyscy pozostali wysyłają jemu kartkę, co znowu sprowadza się do zasady, że dostajesz tyle ile wysyłasz :)

   Usuń
  7. i naprawdę się nie przejmuj, sporo osób ma te mapki więc nikt na to nie zwraca uwagi, że są takie same u ciebie czy u mnie :)

   Usuń
 2. Nie słyszałam nigdy o tym pałacu.
  Fajnie, że mogę dowiedzieć się kolejnej fajnej rzeczy z postcrossingu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Taka architektura wraz z palmami prezentuje się zachwycająco :)

  OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.