1415. Polska

12 lut 2013


od: Laura


Wieża widokowa na Wielkiej Sowie została wzniesiona w latach 1905–1906 z bloków betonowych na najwyższym szczycie Gór Sowich.
Pierwsza wieża widokowa na Wielkiej Sowie powstała z inicjatywy Towarzystwa Sowiogórskiego z Dzierżoniowa, które współpracowało z Towarzystwem Sowiogórskim z Walimia. Uzyskano zgodę właściciela gruntu hrabiego Wilhelma von Magnisa z Bożkowa. Projekt przygotował murarz i cieśla Heuber z Walimia. Budowla miała 20 m wysokości, z czego 2 m przypadały na kamienną podstawę. W 1887 zatrudniono strażnika, który dbał o porządek i pobierał opłaty za wstęp (10 fenigów od dorosłych, 5 fenigów od dzieci). 24 maja 1904 pod dwoma turystami z Wrocławia załamały się spróchniałe schody, w wyniku czego budowlę zamknięto i jesienią 1904 zburzono.
Inicjatorem budowy nowej wieży był prezes dzierżoniowskiego Towarzystwa Sowiogórskiego Richard Tamm, który przeforsował ideę wzniesienia trwałej konstrukcji. Patronem murowanej budowli miał zostać kanclerz Otto von Bismarck (Bismarckturm). Konkurs na projekt wieży wygrał murarz Hennig z Walimia. Wieża, oficjalnie położona w Dzierżoniowie (Bismarckturm bei Reichenbach), miała 25 m wysokości. Na parterze znajdowała się sala pamięci z popiersiem Bismarcka wykonanym przez rzeźbiarza Harro Magnussena. W jej trzech oknach znajdowały się witraże z motywami nawiązującymi do żelaznego kanclerza. Wstęp na wieżę był płatny. Zatrudniano strażnika budowli zwanego der alte Stephan lub Vater Spitzer. Pracował on co najmniej do 1931, gdy miał 73 lata. Po II wojnie światowej wieża otrzymała imię generała Władysława Sikorskiego, a następnie ok. 1980 Mieczysława Orłowicza. Obie nazwy się nie przyjęły. W 2006 zakończono generalny remont budowli.

2 komentarze:

  1. Wygląda jak nadmorska latarnia :)
    Własnie się zastanawiałam co latarnia robi w górach ;)Pieknie to wyglada.

    OdpowiedzUsuń
  2. Byłam w Górach Sowich, ale nie Wielkiej Sowie nie. Tak czy owak to był najładniejszy wzór pocztówek jakie dorwałam w Osówce i cieszę się, że trafił do Ciebie :)

    OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.