1162. Kanada

9 wrz 2012


Park Narodowy Banff (ang. Banff National Park, fr. Parc national Banff) to park narodowy położony w południowo-zachodniej części prowincji Alberta w Kanadzie. Park został utworzony w 1885 na powierzchni 6641 km2 i jest to pierwszy kanadyjski park narodowy oraz drugi park narodowy w Ameryce północnej (po Parku Narodowym Yellowstone z 1872 r.).
Jest też trzecim historycznie parkiem narodowym na świecie (drugim jest Royal National Park w Australii z 1879 roku). Park Narodowy Banff należy do grupy czterech, sąsiadujących ze sobą parków górskich w kanadyjskich Górach Skalistych. Pozostałe trzy parki to: Park Narodowy Jasper, Park Narodowy Kootenay oraz Park Narodowy Yoho.
W 1984 Park Narodowy Banff został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, wspólnie ze wspomnianymi trzema parkami narodowymi znajdującymi się w kanadyjskich Górach Skalistych.
Turystycznym centrum parku jest miejscowość powstała na szlaku kolei Canadian Pacific Railway - Banff.
Na zdjęciu natomiast szczyty Wenchemna Peaks.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.