1529. Ukraina

23 cze 2015
 

od: Janek

Od 1991 Lwów wchodzi w skład niepodległej Ukrainy. Przekształcenia gospodarcze doprowadziły do upadku wielu zakładów pracy i na kilka lat do kryzysu gospodarczego. W 1997 Stare Miasto zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. W 2006 uroczyście obchodzono 750-lecie pierwszej pisanej wzmianki o mieście.
We Lwowie znajdują się również ulice upamiętniające postaci polskiej historii i kultury: Aleksandra Fredrę, Marię Konopnicką, Mikołaja Kopernika, Tadeusza Kościuszkę, Ignacego Łukasiewicza, Jana Matejkę, Elizę Orzeszkową, Juliusza Słowackiego, Tadeusza Boya-Żeleńskiego i Stefana Banacha, a także Plac Adama Mickiewicza. Po uzyskaniu niepodległości przez Ukrainę nazwą ulicy uhonorowano Oskara Kolberga.
W 2009 reaktywowano LKS Pogoń Lwów. Lwów był jednym z czterech miast na Ukrainie, w których odbyły się Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012; mecze rozegrano na stadionie Arena Lwów wzniesionym w latach 2008–2011.

6 komentarzy:

 1. Świetny widok i karteczka :-)

  Pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Przepiękny widok! Lwów to bardzo piękne miasto :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zgadzam się z Edi, Lwów to naprawdę piękne miasto! Nie wiem dlaczego ale mam wrażenie jakby to nie był widok z lotu ptaka na miasto, ale makieta miasta ;/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. też odniosłam takie wrażenie, natomiast według podpisu z tyłu kartki to nie jest żadna makieta tylko zdjęcie prawdziwego miasta. chociaż, prawdę powiedziawszy, cały czas mam co do tego wątpliwości.

   Usuń
 4. Też miałam podobne wrażenie jak Weronika, że to widok ma makietę, a nie ujęcie z lotu ptaka. Mimo wszystko pocztówka jest bardzo ładna:) Nigdy nie miałam okazji być w tym mieście, ale z opowieści słyszałam same pozytywne słowa na jego temat.

  OdpowiedzUsuń
 5. Miasto, przynajmniej stare centrum jest piękne. Byłem i bardzo mi się podobało. To co powstało po wojnie już nie urzeka w żaden sposób.

  OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.