1525. Bułgaria

1 cze 2015

od: Irena

Wielkie Tyrnowo (bułg. Велико Търново, Weliko Tyrnowo, tur. Tırnova) to miasto położone w północno-centralnej Bułgarii nad rzeką Jantrą, u północnych podnóży Starej Płaniny, około 240 km na północny wschód od Sofii. Jedno z najstarszych miast w Bułgarii, historycznie trzecia stolica państwa. Symbol bułgarskiej niepodległości i państwowości.
Miasto położone jest na kilku wzgórzach, oddzielonych od siebie silnie meandrującą tu rzeką Jantrą, z których najważniejsze to Sweta Gora, Carewec i Trapezica. Lokalizacja miasta wymusiła szczególną, wyjątkowo ciasną zabudowę, sprawiając wrażenie, iż domy stoją jeden na drugim.
Obecnie Wielkie Tyrnowo jest stolicą obwodu Wielkie Tyrnowo i regionalnym centrum administracyjnym. Znajduje się tutaj jeden z najważniejszych uniwersytetów w kraju.

4 komentarze:

  1. Ładne niebo :) A domku faktycznie sprawiają wrażenie jednego na drugim. Zdecydowanie nie chciałabym mieć sąsiada tuż za oknem ;d

    OdpowiedzUsuń
  2. Piękna pocztówka i widok! ;-)

    OdpowiedzUsuń
  3. Widok jest piękny, podoba mi się ta kartka :)

    OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.