395. Polska

24 lis 2010

od: Justyna

Pasażerka to czarno-biały polski wojenny film fabularny z roku 1963, który jest adaptacją słuchowiska Zofii Posmysz "Pasażerka z kabiny 45" z 1959, następnie zaadaptowanego dla telewizji (nie zachowało się nagranie widowiska). Jego akcja ma miejsce na pokładzie statku, którym podróżuje niemieckie małżeństwo Liza i Walter. Sceny na transatlantyku są przeplatane partiami retrospektywnymi, obrazującymi wspomnienia Lizy z obozu koncentracyjnego, gdzie była strażniczką.
Reżyser filmu Andrzej Munk zginął w wypadku samochodowym 20 września 1961, po zrealizowaniu części filmu. Współpracownik reżysera Witold Lesiewicz scalił je w film. Został on uzupełniony komentarzem Wiktora Woroszylskiego wygłoszonym przez Tadeusza Łomnickiego jako narratora.
W 1962 ukazała się powieść "Pasażerka" Zofii Posmysz, a obecnie na deskach kilku teatrów można oglądać operę, do której libretto skomponował Mieczysław Wajnberg.

4 komentarze:

 1. o proszę, dorobiłaś się kartki ze swoim nickiem ;p

  OdpowiedzUsuń
 2. normalnie nie przepadam za tego typu kartkami (tym bardziej, że to ad), ale na pasażerkową nie mogłam się nie pokusić :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Wow! Ale fajnie :) Nie znam tego filmu, ale wojenne uwielbiam. Pocztówka mega fajna, a nazwa chyba już zawsze bedzie sie kojarzyć z Toba Agatko ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czyli to jest kartka? Bo z opisu nie zarejestrowałem.
  To ja muszę poszukać takiej z Petitkiem :)

  OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.