393. Polska

17 lis 2010


PKP Intercity S.A. (w skrócie PKP IC) to spółka grupy PKP, obsługująca kolejowe przewozy pasażerskie. Uruchamia pociągi kwalifikowane z miejscami rezerwowanymi EuroCity i Express InterCity, pociągi segmentu ekonomicznego - Tanie Linie Kolejowe, a także niektóre pociągi międzynarodowe. Oferuje też przewozy w wagonach sypialnych i z miejscami do leżenia. Spółka powstała dzięki formalnemu wydzieleniu z Polskich Kolei Państwowych na bazie Sektora Przewozów Pasażerskich PKP, choć dominującym udziałowcem spółki (w 99,99 %) pozostaje nadal PKP S.A..
Od czerwca 2007 spółka wydaje magazyn pokładowy W podróży, którego bezpośrednim wydawcą jest Kolejowa Oficyna Wydawnicza.
Od 1 grudnia 2008 spółka obsługuje międzywojewódzkie pociągi pospieszne. PKP Intercity przejęła je od spółki PKP Przewozy Regionalne.

3 komentarze:

  1. To dobrze, że i ja i moja kartka się na coś przydałyśmy :P

    OdpowiedzUsuń
  2. Kolejny pociąg do kolekcji :) Już widzę oczami wyobraźni radość Agatki po otrzymaniu powyższej pocztówki ;) hehe

    OdpowiedzUsuń
  3. Kurcze... nie wiem co powiedzieć w sytuacji kiedy chciałbym kartkę z polską poczciwą lokomotywką. Zazdroszczę! Po prostu zazdroszczę!

    OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.