1232. Rosja

12 lis 2012


Jasna Polana (ros. Ясная Поляна) to rodzinny majątek rodu Tołsojów, w tym słynnego pisarza Lwa Tołstoja, który w tym miejscu urodził się, mieszkał i tworzył przez dużą część swojego życia, został również tu pochowany. Jasna Polana położona jest 12 km na południowy wschód od miasta Tuła, w obwodzie tulskim i szczokinskim rajonie, w zachodniej Rosji.
Zaraz po śmierci Tołstoja posiadłość została przekazana jako miejsce na muzeum pamięci pisarza. Organizatorem muzeum była córka Lwa, Aleksandra Tołstaja. Obecny dyrektor muzeum jest również potomkiem rodu Tołstych. Główne eksponaty to osobiste rzeczy pisarza, jak również jego biblioteka, zawierająca około 22.000 tomów. W Jasnej Polanie powstały dwie najważniejsze powieści pisarza: Wojna i pokój oraz Anna Karenina.
Muzeum składa się z posiadłości pisarza, szkoły, którą założył dla chłopskich dzieci oraz parku, w którym znajduje się grób Lwa Tołstoja. Podczas II wojny światowej posiadłość była okupowana przez wojska niemieckie i częściowo zdewastowana, jednak większość cennych przedmiotów została ewakuowana przez radzieckie władze przed okupacją posiadłości.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.